Artan maliyetlerinin İzmir'deki kentsel dönüşümü yavaşlattığı belirtildi | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Kentsel Dönüşüm

Artan maliyetlerinin İzmir’deki kentsel dönüşümü yavaşlattığı belirtildi

Artan maliyetlerinin İzmir'deki kentsel dönüşümü yavaşlattığı belirtildi
2020 Ekim döneminde deprem felaketi yaşayan ve bu tarihten sonra yapı stokunun güvenirliliği tartışılan İzmir’de kentsel dönüşüm çalışmaları büyük önem taşıyor.

Şehrin birçok ilçesinde dönüşüm devam ederken beklenen hıza ulaşılmadığı ifade ediliyor.

Dünya’da yer alan habere göre, kentsel dönüşüm hakkında konuşan İzmir Ticaret Odası (İZTO) Meclis Üyesi Levent Bendeş, İzmir’de kentsel dönüşümün yavaşladığına dikkat çekerek, “Ancak birçok olumsuz faktörün bir araya gelmesi ile birlikte bir arpa boyu yol bile alınamadı. Bu faktörlerin en önemlisi maliyetlerdeki artış” diye konuştu.

ARTAN MALİYETLER NEDEN OLARAK GÖSTERİLİYOR

İzmirlilerin kentsel dönüşümde müteahhit arayışında olduğunu belirten İZTO Meclis Üyesi Levent Bendeş, “Vatandaşların yaptıkları tüm görüşmelerde ise müteahhitlerin tepkisi ‘malzeme fiyatlarının istikrarsız artışı, size bir fiyat vermemizin önüne geçiyor’ şeklinde oldu. Bu süreçte ısrarla istenen tekliflere verilen yapım bedelleri ise hak sahipleri tarafından yüksek bulundu. Müteahhitlerin teklif vermekten çekinmesi, mal hak sahiplerinin ise daha uygun teklif arayışları kentsel dönüşüm sürecini neredeyse durma noktasına getirdi. Bu sürecin aşılabilmesi için bir devlet politikası gerekiyor. Malzeme üzerinde fiyat istikrarının sağlanması ve hak sahiplerine geri dönüşümü uzun vadeli ve çok düşük faizli kredi ile desteklenerek çözüm bulunabilir” ifadelerini kullandı.

“50 YILLIK PLANA İHTİYAÇ VAR”

İzmir’de son kırk yıldır neredeyse büyük ölçekte hiçbir planın hayata geçirilmediği, yeni yolların ulaşıma açılmadığını, yapılanların ise yetersiz kaldığı düşüncesini paylaşan Bendeş, “İzmir’in çağdaş normlarda ve gelecek 50 yılımızı öngörecek planlara ihtiyacı var. Bu planların yapılmasında öncelikle ilçe belediyelerimizin elini taşın altına koyması gerekiyor. Yapılan planların çok küçük ölçeklerde olması, İzmir’in tamamına hitap etmemesi nedeniyle gelecek 50 yılımızın çözümüne esas olmadığı kanaatindeyim. Bu sebeple büyükşehir önderliğinde tüm İzmir’i geleceğe taşıyacak esaslar belirlenerek planların yapılması gerekiyor” diye konuştu.

Artan maliyetlerinin İzmir'deki kentsel dönüşümü yavaşlattığı belirtildi
Denizli Oto Ekspertiz