Avcılar ve Silivri'de yapıların denetlenmesi başlıyor. | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
EmlakKentsel Dönüşüm

Avcılar ve Silivri’de yapıların denetlenmesi başlıyor.

Avcılar ve Silivri de yapılar
Avcılar ve Silivri de yapılar

İstanbul’da beklenen büyük deprem tehlikesine karşı çalışmalar sürüyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) geçtiğimiz aylarda düzenlediği deprem çalıştayında tüm ilçelerdeki riskli yapıların belirlenmesi konusunda çalışma yapılacağı bildirilmişti. Bu çalışmaların öncelikle fay hattına yakın ilçelerden başlayacağı belirtilmişti.

Olası depreme karşı daha çok risk taşıdığı belirtilen Avcılar ve Silivri ilçelerinde binaların incelenmesi başlıyor. İBB’nin Şehircilik Atölyesi Müdürlüğü tarafından, “Avcılar ve Silivri İlçelerinde Bulunan 2000 Yılı Öncesi İnşa Edilmiş Binaların İkinci Kademe Değerlendirme Yöntemleriyle Deprem Risk Performanslarının Belirlenmesi Hizmet Alım İşi” adı altında bir ihale açıldı.

89 GÜN İÇİNDE TAMAMLANACAK

Söz konusu çalışmada Avcılar ve Silivri ilçelerinde toplam 32 bin 377 adet binanın deprem risk performansı belirlenecek. Çalışmada, daha önceden deprem yönetmeliklerine göre performans analizinin yapıldığı tespit ve teyit edilen binalarda herhangi bir işlem yapılmayacak ve analiz sonucu İBB’ye bildirilecek. Öte yandan söz konusu çalışmanın 89 gün içerisinde bitirileceği belirtildi.

Çalışma kapsamında Avcılar’da 14 bin 657 betonarme bina, 10 bin 50 yığma bina incelenecek. Silivri’de ise 12 bin 753 betonarme bina, 3 bin 917 yığma bina incelenecek.

Çalışmada incelenecek binaların zemin durumu, yaş, taşıyıcı sistemdeki düzensizlikleri, belirgin yıpranma ya da belirgin hasarı, taşıyıcı sistemi, kat adedi, malzeme ve korozyonu, zemin katların kullanım şekli ve üst katlara nazaran plan tertiplerindeki değişikliği, konsol/çıkma, çatlak, vaziyet planı ve özellik arz eden diğer durumlarına göre mühendislik ön incelemesi yapılacak.