Avcılar'da yıkım çalışmaları sürüyor | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
EmlakKentsel Dönüşüm

Avcılar’da yıkım çalışmaları sürüyor

Avcılar'da yıkım çalışmaları sürüyor
Avcılar'da yıkım çalışmaları sürüyor

26 Eylül 2019 günü Marmara Denizi Silivri açıklarında meydana gelen 5,8 büyüklüğündeki depremden sonra İstanbul’un Avcılar ilçesinde kentsel dönüşüm ve gelişim çalışmaları hız kazandı. Avcılar Belediyesi tarafından yürütülen çalışmalarda riskli yapılar kentsel dönüşüme alınarak güvenli yapı haline dönüştürülüyor.

Hürriyet’in haberine göre, Avcılar’daki yapılar için mevcut kat sayılarının korunup yenilenmesini öngören düzenleme kabul edildi. Koronavirüs salgını nedeniyle uygulanan sokağa çıkma yasağını da fırsat bilen belediye ekipleri, ilçede yıkım çalışmaları sürdürüyor.

50 YILLIK BİNA

Avcılar’ın merkezinde bulunan elli yıllık riskli bir binanın yıkım çalışması başladı. Yapılan performans testlerinde de riskli, çürük olduğu tespit edilen ve kentsel dönüşüme alınan 5 katlı bina güveni yapı haline getirilecek.

Söz konusu binada yıkım çalışmaları bu sabah başlarken İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nin 2008’den önce yapılan 4 kattan yüksek binaların mevcut haklarının korunmasını amaçlayan kararıyla yeniden inşa edilecek binada iş merkezleri bulunacak.

“YAYA TRAFİĞİNİN YOĞUN OLDUĞU YERDİ”

Çalışmalar hakkında değerlendirmelerde bulunan Avcılar Belediyesi Zabıta Müdürü Ercan Emre, bu sabah yıkımına başlanan binanın ilçe merkezinde olduğunu belirterek, “Burası ilçe merkezinden geçen en fazla trafiğin görüldüğü Reşitpaşa ile yaya trafiğine açık prestij caddelerimizden Marmara’nın kesiştiği bir noktada. Her zaman araç ve yaya trafiği yoğun olduğu bir yerde. Sokağa çıkma yasağını fırsat olarak değerlendirerek, binanın yıkım işlemleri başlatıldı. 3 gün içerisinde yıkımın tamamlanması planlanıyor” ifadelerini kullandı.