AVM sektöründe 2019 rakamları yakalandı! | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
GüncelSektörel

AVM sektöründe 2019 rakamları yakalandı!

Salgın sürecinde epey tartışılan AVM sektöründe 2019 rakamları yakalandı.
Koronavirüs pandemisinin ülkemizde görülmeye başlanmasından hemen sonra kapılarını ziyaretçilere kapatan ve pandeminin en fazla etkilediği sektörler arasında gösterilen AVM sektöründe olumlu gelişmeler yaşanıyor.

Hürriyet’te yer alan habere göre, gerek bayram alışverişi gerekse uzun bayram tatili öncesi ihtiyaçlarını gidermek isteyen vatandaşlar soluğu AVM’lerde aldı. AVM ziyaretçi sayısının pandemi öncesinde olduğu 6 milyonu bulduğu belirtildi.

“CİRODA DA AYNI SEVİYELERİ YAKALADIK”

Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Altaş, 2019 ile kıyaslandığında hemen hemen aynı rakamlara gelindiğini belirterek, “Ciroda da aynı seviyeleri yakaladık. Hatta çocuk giyim, kadın giyim ve kozmetik gibi sektörlerde daha da üzerine çıktık diyebiliriz. Teknolojik ürünleri çok fazla artmıştı, o tarafta biraz yavaşlama görüyoruz. Yeme-içme bölümlerinin açık alanlarında da 2019 yılında 100 TL olan ciro, bugün için 120 TL’ye çıkmış durumda. Genel olarak iyi durumdayız. Aşılamanın aynı hızla devam etmesini ve bir daha kapanmanın olmamasını diliyoruz” şeklinde konuştu.

“TEMMUZ DAHA İYİ GEÇTİ”

Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel ise Temmuz ayının Haziran ayından daha hareketli geçtiğini ifade etti. Satışların iyi gittiğini ancak pandeminin izlerinin silinmesi için ise henüz erken olduğunu dile getiren Öncel, “Haziran ayında yaptığımız anketimizde üyelerimizin yüzde 70’inin 2019 rakamlarını geçtiğini görmüştük. Yüzde 20’si ise 2019 rakamlarının yüzde 150 üzerine çıkmıştı. Temmuz, Haziran ayına göre çok daha hareketli geçiyor. Temmuzda herhalde üyelerimizin yarısı 2019 rakamlarının yüzde 150 üzerine çıkacak. İşler şu an iyi gidiyor ancak perakende sektöründe borçlar da yükseldi. Geçen yıla oranla kullanılan kredi miktarında yüzde 30 artış var. Bu hareketliliğin ağustos ayında da böyle devam etmesini umut ediyoruz. İşlerin iyi gitmesi, turistlerin gelmesi çok büyük moral oldu. Ancak dediğim gibi çok fazla kredi kullanıldı. İyi geçen havaları perakende sektörünün güç toplayacağı dönem olarak tanımlıyorum” ifadelerini kullandı.

Salgın sürecinde epey tartışılan AVM sektöründe 2019 rakamları yakalandı.