AVM sektöründe Haziran ayıyla hızlı iyileşme bekleniyor | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
GüncelSektörel

AVM sektöründe Haziran ayıyla hızlı iyileşme bekleniyor

Koronavirüs salgın döneminde sık sık gündeme gelen Alışveriş Merkezleri (AVM) sektörü, salgının etkilerini hissetmeye devam ediyor. Kademeli normalleşme dönemiyle sektörde Haziran ayıyla birlikte hızla iyileşme beklentisi oluştu.

Dünya’da yer alan habere göre, sektör temsilcileri, salgın öncesi 6 milyon ziyaretçinin ağırlandığı AVM’lerde kontrollü normalleşmenin ilk 2 gününde 2 milyon 200 bin ziyaretçinin görüldüğünü dile getirdi. Aynı zamanda tam normalleşmenin am normalleşmenin başlayacağının öngörüldüğü 1 Haziran’ın ardından günlük ziyaretçi sayısının 4 milyonu geçebileceği düşünülüyor.

ASIL HEDEF 2022 BAHAR DÖNEMİ

AVM sektörü hakkında son bilgileri paylaşan Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Hüseyin Altaş, AVM’lerin bütün hazırlıkların tamamlanarak açıldığını ve pandemi öncesine göre daha erken kapanan kurumların ilk günde ziyaretçi sayısının iyi bir seviyede olduğunu ifade etti.

1 Haziran’ın ardından hızlıca iyileşme öngördüklerini belirten Altaş, “Bu yıl pandemi öncesi rakamlara ulaşılması zor. Sene sonuna doğru her şey yolunda giderse 5 milyona ulaşmayı bekliyoruz. Salgın öncesine ise 2022’nin bahar aylarında döneriz diye düşünüyoruz” diye konuştu. Altaş, son olarak AVM’lerde yeme içme alanlarının açık olmaması ve hafta sonu kapanmanın sürdürülmesi sebebiyle günlük ziyaretçi sayılarının bir süre daha böyle devam edeceğinin öngörüldüğünü sözlerine ekledi.

“HAREKETLİLİK BAŞLADI”

AVM’lerde hareketliliğin başladığını dile getiren Avrupakent Gayrimenkul Geliştirme Genel Müdürü Muhsin Erkoç, “Pandemi öncesinde hafta içi, hafta sonu değişmekle birlikte günlük ortalamada 35 bin ziyaretçi ağırlıyorduk. Kademeli açılışın ilk gününde de erken kapatmamıza rağmen her bir AVM’mizde 20-25 bin ziyaretçi rakamına ulaştık. Şu an sinemalar, çocuk eğlence alanları kapalı. Food court’ta ise paket servis ve gel al var. 1 Haziran itibari ile yeme içme alanlarında da açılma olacağını tahmin ediyoruz. Onların da açılması ile birlikte hem ziyaretçi hem de cirolarda önemli oranda artış bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Denizli Oto Ekspertiz