AVM'lerin açılacağı tarih çok yakın ama… | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Güncel

AVM’lerin açılacağı tarih çok yakın ama…

Hürriyet gazetesi yazarı Fulya Soybaş bugünkü yazısında alışveriş merkezlerinin açılıp açılmayacağını kaleme aldı. İşte Soybaş’ın o yazısı…

Türkiye’deki 436 alışveriş merkezinin yüzde 80’i bir buçuk aydır tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs tedbirleri kapsamında kapalı. Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği, 11 Mayıs tarihinden itibaren AVM’lerin kademeli olarak açılabileceğini gündeme taşıdı. Peki koronavirüs salgını geçti mi? Perakendeciler buna ne diyor? Bilim Kurulu üyeleri bu işe ‘Olur’ verir mi? AVM’ler hangi şartlar da açılabilir? Uzmanlar cevapladı.

KADEMELİ OLARAK AÇILMASINA HAZIRIZ

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Altaş, bakanlık ile istişare halinde olduklarını, Bilim Kurulu’nun onaylaması ve perakendecilerin de yüzde 51’inin talep etmesi durumunda AVM’lerin kademeli olarak açılabileceğini belirtiyor. Altaş “Bu durum her AVM için geçerli değil. Bazı perakendeciler ‘Burada başarı sağlayamayız’ diye konuşuyor. Yani, talep gelmeyen bir yeri zorla açalım demiyoruz. Açılma kararı önce küçük kentlerde denenebilir. Vakaların daha az olduğu bölgelerde. Her koşulda, birinci şartımız Bilim Kurulu’nun a onay vermesi. Sinema, restoran, çocuk oyun alanlarının açılması da söz konusu değil. Buralar, İçişleri Bakanlığı genelgesi ile açılabilirler” diye konuşuyor.

ÇALIŞANLAR İŞBAŞI YAPMAK İSTİYOR

Perakendecilerden çok çalışanların işbaşı yapmak istediklerini dile getiren Altaş, “İlk başta onlar ‘Aman kapatın’ diyorlardı. Şimdi de ‘Açılsın, işimiz olsun’ denilmeye başlandı. Yanlış anlaşılmasın. İstihdam kaybımız yok. Birçok işletme kısa çalışma ödeneği alıyor. Örneğin bizdeki taşeronlar; temizlik işleri, güvenlik, onlara ödüyoruz. Kısa çalışma ödeneği alamayan bazı işletmelere de biz yardımcı oluyoruz. Ancak durumu fırsata çevirmek isteyen ‘kötü’ niyetli işletmeler her sektörde olduğu gibi bizde de var. Endişe buradan kaynaklı” dedi.

HERKESİN ATEŞİ ÖLÇÜLECEK

Altaş, AVM’lerin açılması halinde alınacak önlemleri ise şu şekilde sıralıyor:

Belli noktalardan, belli sayı ve mesafede giriş sağlanacak.
Giren herkesin ateşi ya ateşölçerle ya da termal kameralarla tespit edilecek.
Maskesiz girmek yasak olacak.
Ortak alanların dezenfektasyonu ve tuvaletlerin temizliği için ekstra önlemler alınacak.
Her noktada el dezenfektanları olacak.
Çıkışlar yine tek yönlü olacak.