Avrupa yakası için önemli metro projesi start alıyor | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Güncel

Avrupa yakası için önemli metro projesi start alıyor

Mahmutbey-Esenyurt metrosunda çalışmalar başlıyor
İstanbul Avrupa yakasında nüfus yoğunluğunun yüksek olduğu bölgelere hizmet vermesi açısından önemli çalışmalar arasında gösterilen Mahmutbey-Esenyurt metrosunda inşaat süreci başlıyor.

2017 yılında ihalesi yapılan hattı 2019 yılında göreve başladıklarında durmuş bir şekilde devraldıklarını hatırlatan İBB Raylı Sistem Daire Başkanı Pelin Alpkökin, metro hattında kısa zaman içerisinde çalışmaların başlayacağını aktardı.

Projenin Mecidiyeköy-Mahmutbey metrosunun devamı niteliğinde olduğunu belirten Alpkökin, “Bu hat, metro Mecidiyeköy’den Kabataş’a kadar uzanacağı için Kabataş-Mahmutbey Metrosu’nun devamı niteliğinde olacak. Tüm bu projeleri bitirdiğimizde Kabataş’tan trene binen bir İstanbullu, Esenyurt’a kadar hızlı, konforlu ve güvenli bir yolculuk yapma imkanına sahip olacak” diye konuştu.

AĞUSTOS AYI İŞARET EDİLDİ

iBB’nin geçen yılın sonundaki Eurobond ihracı ile Mahmutbey-Esenyurt metrosu için 220 milyon euro bütçe ayırdığını, o tarihten bu yana proje için yoğun çalışma yürüttüklerinden bahseden İBB Raylı Sistem Daire Başkanı Pelin Alpkökin, “Maalesef, geçmiş dönemde ihalesi yapılan hattın uygulanabilir nitelikte ve detayda projeleri olmadığı için öncelikle projelerini yeniden tasarlamak ve optimize etmek üzerine çalıştık. Aynı zamanda bizim için çok önemli olan, kazılara başlayacağımız alanın müteahhide yer teslimi için problemler de vardı. Bunların hiçbirisi çözülmeden hattın ihalesi yapılmıştı. Şimdi bütün bu sorunları çözüyoruz. 2 Ağustos’ta Mahmutbey-Esenyurt Metrosu’nun imalatlarına başlayacağız” ifadelerini kullandı.

Hatta ilk olarak Mahmutbey-Kanuni Sultan Süleyman Hastanesi arasındaki 7 kilometrelik bölümü inşa edeceklerini belirten Alpkökin, “Bu kısmı 2024 yılında tamamlamayı planlıyoruz. Daha sonra da metromuzu Esenyurt’a kadar devam ettireceğiz. Şehrin batısındaki metro erişimine sahip olmayan 3 milyondan fazla nüfus için çok önemli bir proje olduğunu düşünüyoruz. Aynı zamanda devam eden diğer metrolarımızla entegrasyonu yüksek bir raylı sistem olacak. Eminim ki açıldığı andan itibaren çok yoğun bir yolculuk talebi olacak” şeklinde konuştu.

Mahmutbey-Esenyurt metrosunda çalışmalar başlıyor