Avrupa'daki inşaat sektöründe salgının etkileri görülse de canlılık başladı | intHaber.com
DünyaEmlakİnşaat

Avrupa’daki inşaat sektöründe salgının etkileri görülse de canlılık başladı

Avrupa'daki inşaat sektöründe salgının etkileri görülse de canlılık başladı

Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs salgını, global anlamda inşaat sektörünü olumsuz etkiliyor.

Avrupa’da da son bir yıl içerisinde inşaat sektöründe gerileme yaşandı. Ancak yılın ilk çeyreğinden itibaren toparlanma belirtileri görülüyor.

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) tarafından AB ve Avro Bölgesi’nin Mart 2021 dönemine ait inşaat üretim verileri açıklandı.

Açıklanan rakamlara göre, Mart ayında Avrupa Birliği’nde (AB) inşaat üretimi, bir önceki aya göre yüzde 2.2 seviyesinde, bir önceki yılın aynı dönemine göre ise yüzde 14.9 oranında yükseliş gösterdi.

19 ülkeli Avro Bölgesi’nde ise Mart ayında inşaat üretimi, bir önceki aya göre yüzde 2.7, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 19.3 oranında arttı.

EN YÜKSEK ARTIŞ MACARİSTAN’DA

AB ülkeleri arasında Mart ayında inşaat üretiminde aylık bazlık en yüksek artış, yüzde 11.5 ile Macaristan’da görüldü. Bu ülkeyi yüzde 10.8 ile Almanya ve yüzde 9 ile Slovakya takip etti.

Bu dönemde en fazla düşüş de yüzde 7.3 ile Fransa’da görüldü. Fransa’yı yüzde 3.1 ile İsveç ve yüzde 0.9 ile İspanya takip etti.

Avrupa'daki inşaat sektöründe salgının etkileri görülse de canlılık başladı

ABD’DE DİKKAT ÇEKEN DÜŞÜŞ!

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki inşaat sektöründe inişli çıkışlı seyir devam ediyor. ABD Ticaret Bakanlığı verilerine göre, Nisan ayında ABD genelinde konut başlangıçları düştü.

Açıklanan rakamlara göre, Nisan 2021 döneminde ABD genelinde konut başlangıçları, bir önceki aya göre yüzde 9.5 oranında düştü ve 1 milyon 569 bine geriledi.