Bağlar'da hayata geçirilecek millet bahçesi projesinde çalışmalar başlıyor. | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Güncel

Bağlar’da hayata geçirilecek millet bahçesi projesinde çalışmalar başlıyor.

Bağlar'da hayata geçirilecek millet bahçesi projesi
Bağlar'da hayata geçirilecek millet bahçesi projesi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 2018 yılında başlatılan millet bahçesi çalışmalarıyla şehirlerin yeşil alan miktarı artırılırken nitelikli sosyal yaşam alanları da kazandırılıyor. Millet bahçeleri aynı zamanda bulunduğu bölgenin konut fiyatlarını da etkiliyor.

Millet bahçesi projelerini TOKİ ihale ediyor. Diyarbakır Bağlar’da hayata geçirilecek millet bahçesi projesinin de ihalesi geçtiğimiz gün yapıldı. Projede kazanan firmanın belli olması ve yer tesliminin yapılmasıyla inşaat çalışmalarının başlaması bekleniyor.

BAĞLAR’DA YEŞİLİ BOL SOSYAL ALAN

88 bin metrekarelik alanda hayata geçirilecek Diyarbakır Bağlar Millet Bahçesi projesi, tamamlanmasıyla Bağlarlılara yeşili bol, nitelikli bir yaşam alanı kazandıracak. Projede geniş bitki ve peyzaj alanları olacak. Aynı zamanda yürüyüş yolu, oturma alanları, bisiklet parkuru, spor alanları da hayata geçirilecek.

Doğa ile iç içe sosyal bir yaşam alanı sunacak söz konusu projede 1429 ağaç ve yeşil alanlar olacak. Proje planlamasında çocuk oyun alanları, piknik alanları, gezinti yolları gibi sosyal donatılar da yer alıyor.

Proje alanında millet kıraathanesi de inşa edilecek. Vatandaşların huzur dolu, kaliteli vakit geçirmeleri adına projede özel alanlar da oluşturulacak.

BAKAN KURUM DUYURMUŞTU

Geçtiğimiz ay Diyarbakır’da birtakım ziyaretlerde bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Diyarbakır’da 2 millet bahçesi projesinin müjdesini vermişti. Bağlar ilçesinin yanı sıra Karapınar ilçesinde de millet bahçesi projesinin inşa edileceğini aktaran Bakan Kurum, bu projenin ise 38 bin metrekarelik alan üzerinde hayata geçirileceğini kaydetti.

Denizli Oto Ekspertiz