Bakan Koca: Bilim kurulu Toplantısı ardından açıklamalarda bulundu! | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Sağlık

Bakan Koca: Bilim kurulu Toplantısı ardından açıklamalarda bulundu!

Koronavirüs Bilim Kurulu bugün bir kez daha Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın başkanlığında toplandı. Toplantının ardından Bakan Koca, salgının son seyri hakkında bilgiler vererek önemli açıklamalarda bulundu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamalarından satır başları: Mücadelemize katkı veren herkese teşekkür ediyoruz. Dünya Türkiye’ye hayranlık duyuyor. Uluslararası ajanslar ve televizyonların gözü Türkiye’de… 


Bu başarının sahibi tedbirlere uyan sizlersiniz. 10 Mart’ın üzerinden 8 hafta geçti. Salgında mücadelede bu süre kısa bir zamandır.  Her günü krtik yarını bugünden önemli bir mücadele… Tedbirlere uyarak geçirdiğimiz 8 haftanın ardından risk alınan bir günde bile salgın tekrar uç verebilir. (Kovid-19) İyileşen hasta sayımız, toplam hasta sayımızın yüzde 70’ine ulaştı. 141 bin 475 hastamızdan 98 bin 889’u sağlığına kavuştu. Salgının dünya seyrinde bir değişiklik yok. Riskler devam ediyor. Türkiye’de ise tablo iyiye gidiyor. Günlük test kapasitemiz 50 bine ulaştığı halde, hastalığın gerilemiş olması sebebiyle bu düzeyde test ihtiyacı doğmuyor. Şüphelilere test yapılması bulaşma hızını düşürmüştür. Yeni vakaların sayısı azalmıştır.  
Salgının 5. haftasından itibaren istikrarlı bir iyileşme içindeyiz. Şu anki şartlarda salgın kontrol altında. Tedbirsiz davranmak tehdidin ortada ortadan kalktığının yanılgısına düşmektir.  Virüse fırsat tanırsak, bir ay öncesine dönmek ihtimal dahilindedir. Örnek olduğumuz dünyaya bu kez ders olabiliriz. Virüsten korunmamızı sağlayacak kuralları askıya alarak alışveriş kuyruğuna girmek, pazar yeri kalabalığına tedbirsiz karışmak risktir. 
Dışarıya maskesiz çıkmak, yarı açık şekilde maske kullanmak sorumlulukla bağdaşmaz. Süreç tipik bir normalleşme değil, eski günler tam olarak geri dönmüyor.  Kuyruğa girmek kalabalığa karışmak risktir. Yeni hayatımızda kuyruklar, AVM, stadyum, pazar yeri kalabalıkları, üç kişinin oturduğu koltuklar, tam kapasite çalışan asansörler olmamalıdır. Kontrollü Sosyal Hayatın size kesin olarak önerdiği şey, ‘Bir şey olmaz’ cümlesinin üstünü çizmenizdir. Kontrollü sosyal hayat 2. dönemin stratejisidir. Ulaşımda yeni bir oturma düzenine gidilmesi gerekiyor. Hayatımızı mümkün olduğu kadar evde sürdürmeye çalışalım. 

SORULAR
Yabancı turistlere yönelik bir tarama olacak mı? 
Nasıl bir özellikle sezonun açılmasıyla tedbirlerin devam edebileceği ile ilgili plan yapıldı. Turizm Bakanlığımız ile geliştirdiğimiz yaklaşımlar oldu. bayramdan sonra kontrollü olmak kaydıyla yurtdışından gelişleri test yaparak götürme eğilimindeyiz. PCR testi ile bunları yapmak istiyoruz. 

AVM’lerde dikkat çekici kalabalıklar, trafik yoğunluğu arttı. İkinci dalgayı tetikler mi? Vuhan’da da yeni vakalar olduğu iddiası var? Maskenin ve 1.5 metre mesafenin ne kadar önemli olduğunun altını çizdim konuşmamda. Yer yer bu kurallara uyulmadığını görüyoruz. Bunların asla olmaması gerekiyor. Uymayanları uyarabiliriz. Bu toplumun genelini ilgilendiren bir salgın. Bu tedbirlere uyma konusunda gayret içinde olursak ikinci dalgayı önlemiş oluruz. Yoksa kaçınılmaz son öyle olur. Bu dönemin kontrollü bir sosyal hayat dönemi olduğunu, maske ve mesafe kuralını hepimiz bilmeli.

Ramazan Bayramı’nda sokağa çıkma yasağı olacak mı? Bağışıklık haritası… 

Bağışıklık haritası için 150 bin kişinin kimler olduğu tespit edildi. PCR testini yapmak istiyoruz. PCR’a ilave antikor testini yapmak istiyoruz. Kişiler tespit edildi.  Dünyaya örnek olacak bir çalışma olacak.  

Aile sağlığı merkezlerinde çalışanlar için ek ödeme yapılacak mı?
 Bununla ilgili ben özellikle Mart – Nisan – Mayıs aylarında ek ödeme yapılmaıs konusunda daha önce yapılabileceğini sömylemiştim. Yapılma noktaısnda bir çalışma içindeyiz.  

15 Haziran’da üniversiteler açılacak. 
Haziran’da hem LGS, YKS’nin yapılıyor olması bir hareketliliğe sebep olacağını düşünüyoruz. Yüz yüze finallerin yapılacak olmasının kaygı yaratacağı izlenimi oluştu. Yüz yüze yapılmadan, olabildiğince online sınavların yapılması yaklaşımına YÖK de aynı günde karar vererek yüz yüze yapılmaması kararı alındı. 2019-20 için yüz yüze sınavlar olmayacak. 

Ramazan Bayramı’nda yasak olacak mı? 
Bu bir hükümet kararı. Salgının seyri bunda etkili olacak. Şu anda Bilim Kurulu’nun gündemine gelmedi. Şu anda net bir durum yok.  

Camiler ne zaman ibadete açılacak?
Muhalefetten pandemi hastanelerine eleştiri geldi? 
Pandemi hastanelerinden bahsedeyim. Bu hastaneleri çok amaçlı ve kalıcı hastaneler olarak düşünüyoruz demiştim. Biz özellikle deprem için, afetler için, salgın için hastanelerimiz var mı? Yeri geldiğinde bu anlamda pisti ile deprem ve afet döneminde de sizin kullanabileceğiniz hastaneler olarak kullanılıyor olacak. Bunu sadece pandemi dönemi hastanesi olarak düşünmedik. Sağlık turizmi içinde kullanmak istiyoruz ve kullanabiliriz.Camilerle ilgili doğrusu dünyada yer yer bazı uygulamaların olduğunu biliyoruz. Türkiye’de de salgının seyrine göre gündeme gelebilir. Bilim Kurulu’nda gündeme gelmedi. Önümüzdeki günler zannediyorum bu konu gündeme gelmiş olur. Tedbirli ve belli kuralları olmak kaydıyla hükümette gündem olmuş olur.