Bakan Kurum, çevre sorunlarıyla mücadelede birlikte hareket edilmesi gerektiğini belirtti | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Güncel

Bakan Kurum, çevre sorunlarıyla mücadelede birlikte hareket edilmesi gerektiğini belirtti

Bakan Kurum, çevre sorunlarıyla mücadelede birlikte hareket edilmesi gerektiğini belirtti
AA’nın aktardığı habere göre, Bakan Kurum, ‘Koruma ve Yönetme için Doğal Bir Sermaye’ başlıklı birinci oturumda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin iklim değişikliyle mücadelede yürüttüğü çalışmaları aktardı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İtalya’da düzenlenen ‘G20 Çevre Bakanları ile İklim ve Enerji Bakanları Toplantısı’na katılım gösterdi.

Konuşmasında dünyanın farklı bölgelerinde, kirlilik, doğal kaynakların tükenmesi, biyolojik çeşitliliğin azalması, çölleşme, iklim değişikliği gibi çevre sorunları olduğuna dikkat çeken Bakan Kurum, bu sorunlardan sadece biri olan iklim değişikliğinin olumsuz etkilerine ise artık daha sık maruz kaldıklarını dile getirdi.

AŞIRI YAĞIŞLAR İKLİM DEĞİŞİKLİĞİN SONUCU

Geçtiğimiz günlerde Rize’de iklim değişikliği nedeniyle yaşanan aşırı yağışlarla meydana gelen sel ve heyelan sonucu 6 kişinin hayatını kaybettiğini anımsatan Bakan Kurum, bir haftayı vatandaşların acılarını paylaşmak ve ihtiyaçlarını karşılamak için bölgede geçirdiklerini ifade etti.

Benzer şekilde başta Almanya, Fransa, Hollanda ve Belçika olmak üzere, Batı Avrupa ülkelerinde yaşanan ve yoğun yağış nedeniyle meydana gelen afetler sonucu yüzlerce kişinin yaşamını yitirdiğini dile getiren Kurum, “Bu vesilesiyle mevkidaşlarıma, hayatlarını kaybeden vatandaşları için duyduğumuz üzüntüyü ve başsağlığı dileklerimi iletiyorum. Haber alamadığımız vatandaşların en kısa sürede bulunmalarını ve ailelerine kavuşmalarını temenni ediyorum” şeklinde konuştu.

“TOPYEKUN HAREKET ETMEK ZORUNDAYIZ”

İklim değişikliğine ilişkin açıklamalarda bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Türkiye olarak, iklim değişikliğiyle mücadelemizi kararlı bir şekilde sürdürüyoruz. Fakat bu mücadeleyi bir ülke tek başına sürdüremez. İklim değişikliği ve kirlilik sınır tanımıyor. Bu nedenle iklim değişikliği ve çevre sorunlarıyla mücadelede topyekun hareket etmek zorundayız” diye konuştu.

Bakan Kurum, çevre sorunlarıyla mücadelede birlikte hareket edilmesi gerektiğini belirtti