Bakan Pakdemirli: İzmir Menderes'deki Orman yangını 22 saat sonra kontrol altına alındı. | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Güncel

Bakan Pakdemirli: İzmir Menderes’deki Orman yangını 22 saat sonra kontrol altına alındı.

Bakan Pakdemirli
Bakan Pakdemirli

İzmir’ Menderes’te orman yangını 22 saat sonra kontrol altına alındı. Yangınla ilgili bir kişinin gözaltına alındığını söyleyen Bakan Pakdemirli, ormanda mangal yakılmasına ilişkin önlem alınması için İçişleri Bakanlığı ile görüştüğünü belirtti.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, İzmir Menderes‘te çıkan orman yangının 22 saatte kontrol altına alındığını açıkladı.Yangın bölgesinde incelemede bulunan Pakdemirli, Ege’deki orman yangınları ile ilgili son durumu değerlendirdi.

Bakan Pakdemirli’nin açıklamalarından satırbaşları şöyle:

22 saatte bu yangını kontrol altına alabildik. Ciddi bir miktarda parça parça olsa denize kadar olan arazinin yanması maalesef söz konusu.

Korkumuz ve endişemiz burada atlamalı olarak giden yangının birleşmesi ve tamamen alanın yanmasıydı. Parça parça yanmış olması tabi ki üzüntümüzü bir miktar hafifletti diyebiliriz.

Öözellikle şunu ifade etmek isterim. Nemin yüzde 9’a düştüğü yerler var Türkiye’de. Bunun anlamı şu; otun üzerine sanki benzin dökmüşçesine bir yerde yangın çıktığı andan itibaren, o yangın bir miktar rüzgarın etkisiyle neredeyse yakalamanıza imkan kalmıyor.

 Manisa’da 2 uçak 10 helikopter, 20 su tankeri 320 personel taşıyor. Henüz kontrol altına alındı bilgisi gelmedi ama birkaç saat içinde Manisa yangınında soğutma faaliyetlerine geçebiliriz diye düşünüyorum.

Türkiye genelinde 146 orman yangını, 81 ziraat yangını çıktı. İzmir’de de bir hafta içerisinde 20 orman yangını, 13 ziraat yangını olmak üzere İzmir’de de toplam 33 yangına müdahale ettik.

Son üç yılda 2020 yılı, yüzde 27 daha fazla yangınla karşı karşıyayız.

İzmir için, Menderes için geçmiş olsun diyorum. Soğutma çalışmaları devam ediyor. Yangınlar yüzde 90 insan hatasıdır. Yüzde 90 insan hatasının olduğu yerde çok daha dikkatli olmamız gerekiyor.

Eğer birisi kasıtlı olarak yangını çıkardıysa bunun cezası müebbettir. Çok çok dikkat ediyor olmamız lazım. Orman alanlarını kullanırken, zirai alanların temizlenmesiyle ilgili faaliyet gösterirken çok çok dikkatli olmamız lazım.

Arkadaşların bir tespiti var. Bir başlangıç noktasında yiyecek içecek materyali bulunmuş. Bunun yanlışlıkla çıkarılabilmiş olabileceği düşünülüyor. Tahmin ediyorum 300-400 hektar etkilenmiş olabilir ama kesin rakamları arkadaşlarımız ölçüm yaptıktan sonra açıklayacaklar. Olayla ilgili bir gözaltı var.

Bu kadar yangının çıktığı yerde iyi niyetli olmak saflık olur diye düşünüyorum. Kolluk kuvvetlerimiz gerekli çalışmayı yapıyorlar.

Ormanlarda mangal kullanımıyla ilgili İçişleri Bakanı ile görüştük, tedbir alınacak.