Bakanlığın 12 ülkede yurt dışı tapu temsilciliği açma çalışması bulunuyor. | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Emlak

Bakanlığın 12 ülkede yurt dışı tapu temsilciliği açma çalışması bulunuyor.

yurt dışı tapu temsilciliği
yurt dışı tapu temsilciliği

Yabancı yatırımcıların son yıllarda Avrupa’da gayrimenkul yatırımı için tercih ettiği ülkeler arasında Türkiye ön sıralarda bulunuyor. Bakanlık ise hem yabancı yatırımcıların hem de gurbetçilerin Türkiye’ye gelmeden de gayrimenkul yatırımı yapmasını sağlayacak bir çalışma yürütüyor.

AA’nın aktardığı habere göre, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, gayriresmi AB Çevre Bakanları toplantısından sonra Türkiye’nin Berlin Büyükelçiliği’nde basın toplantısı düzenledi.

Açıklamasında koronavirüs salgını ile mücadelede çevre faktörünün önemine değinen Bakan Kurum, “Pandemi sürecinde de gördük ki insanımızın sağlığını korumanın yolu, çevre sağlığını korumaktan, doğal alanları, tabiat varlıklarımızı korumaktan geçiyor” diye konuştu.

YURT DIŞINDA YAŞAYAN VATANDAŞLARA MÜJDE!

Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın Türkiye’de konut almasını kolaylaştırmayı hedeflediklerinden bahseden Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nce başta 12 ülke olmak üzere temsilcilikler açacaklarını açıkladı.

Hem yabancıların hem de yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının söz konusu çalışma ile Türkiye’den gayrimenkul alacakları zaman Tapu Müdürlüklerine giderek oradan işlemlerini yapabileceklerini belirten Bakan Kurum, ayrıca bu çalışmanın yanı sıra ‘Your Key Turkey’ portalını açtıklarını ifade etti. Bu portalın özelliğinden bahseden Bakan Kurum, Türkiye’de taşınmaz edinmek isteyenlerin her türlü güncel verilere, başvuru kanallarına ve süreçlere buradan ulaşılabileceğini kaydetti.

‘Your Key Turkey’ portalının İngilizce, Almanca, Arapça, Fransızca, Rusça ve İspanyolca olmak üzere 6 dilde hazırlandığını belirten Bakan Kurum, bu portal üzerinden vatandaşların ve yatırımcıların hukuki ve teknik tüm sorularına bir iş günü içerisinde dönüş yapıldığı bilgisini de aktardı.