Bakanlığın çevre dostu projeleri, kentsel dönüşümle de uyuşuyor | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
EmlakGüncel

Bakanlığın çevre dostu projeleri, kentsel dönüşümle de uyuşuyor

Bakanlığın çevre dostu projeleri, kentsel dönüşümle de uyuşuyor.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İtalya’nın Napoli kentinde devam eden ‘G20 Çevre Bakanları ile İklim ve Enerji Bakanları Toplantısı’nda Bakanlığın yürüttüğü çalışmalar hakkında açıklamalarda bulundu.

AA’nın aktardığı habere göre, Bakanlığın kentsel dönüşümle iklime dirençli binalar inşa ettiğine dikkat çeken Bakan Kurum, kentsel dönüşüm hakkında önemli noktalara değindi.

BAKANLIĞIN ŞEHİRCİLİK MODELLERİ

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın çevre dostu projelerinden bahseden Bakan Kurum, “Türkiye olarak, bu konuda kararlılığın, başarılı olabilmek için önemli olduğunu biliyoruz. Ulusal ve yerel ölçekte iş birliğini en üst seviyede temin edecek adımları atıyoruz. Karadeniz Bölgesinden başlattığımız, bölgesel ve yerel eylem planlarımızla, akıllı şehir ve sıfır atık uygulamalarını yaygınlaştırıyoruz. Bakanlık olarak, binalarımızdaki bilhassa enerji tüketiminin azaltılmasını sağlamaya dönük çalışmalara hız verdik. İklime duyarlı kentleşme, iklim şehirciliği ve eko-kent merkezli şehircilik projeleri yürütüyoruz. Bugüne kadar inşa ettiğimiz 2,5 milyon konutumuzda ve halihazırda devam eden 300 bin kentsel dönüşüm konut olmak üzere, tüm inşa faaliyetlerimizi bu hassasiyetle yürütüyoruz” ifadelerini kullandı.

DOĞAL MALZEMELİ YAPILAR KURULUYOR

Hayata geçirilen kentsel dönüşüm ve sosyal konut projelerinde doğal malzemeleri kullandıklarını belirten Bakan Kurum, “Güneş enerjisi sistemlerini tesis ediyor ve kendi elektriğini üreten sistemleri uyguluyoruz. Binalarda yağmur suyu toplama sistemini zorunlu hale getirerek, doğal su kaynaklarımızı koruyoruz. Bir yandan doğal korunan alanlarımızı artırırken, diğer yandan millet bahçelerimizle şehirlerimize yeni yeşil alanlar kazandırıyoruz. Tüm bu projelerle temel gayemiz, iklim-duyarlı, enerji-verimli şehirler inşa ederken, afet risklerini azaltmak, doğamızı korumak ve şehirlerimizin sürdürülebilir gelişmesini sağlamaktır. İnanıyoruz ki, yaptığımız bu çalışmalar, sadece ülkemizde değil, küresel ölçekte iklim değişikliği ile mücadeleye büyük katkı sağlayacaktır” şeklinde konuştu.

Bakanlığın çevre dostu projeleri, kentsel dönüşümle de uyuşuyor.