Bakanlığın çevre dostu projeleri uygulanmaya devam ediliyor | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
EmlakGüncel

Bakanlığın çevre dostu projeleri uygulanmaya devam ediliyor

Bakanlığın çevre dostu projeleri uygulanmaya devam ediliyor

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 26. Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı (COP26) Başkanı Alok Sharma ile bir görüşme yaptı.

AA’nın aktardığı habere göre, söz konusu görüşme sonrasında ortak bir basın açıklaması gerçekleştirildi. Ziyaretlerinden dolayı Alok Sharma’ya teşekkürlerini sunan Bakan Kurum, İskoçya’nın Glasgow kentinde düzenlenecek COP26 öncesi verimli bir görüşme yaptıklarını ifade etti.

Günümüz dünyasının gündeminde iki önemli probleminin koronavirüs salgını ve iklim değişikliği olduğuna dikkat çeken Bakan Kurum, ülkelerin 2020 yılında bu iki problemle ilgili çok ciddi mücadeleler verdiğini ve vermeye de devam ettiğini dile getirdi.

SIFIR ATIK PROJESİ 2023 YILINA KADAR HER YERDE UYGULANACAK

Bakanlığın bu alanda yürüttüğü projelerden bahseden Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “2023 yılına kadar ülkemizin her noktasında uygulamaya geçmeyi planladığımız Sıfır Atık Projesi’yle geri kazanım oranımızı yüzde 22’ye çıkardık. Üç yılda, 315 milyon kilovatsaat enerjiden, 345 milyon metreküp sudan tasarruf ettik. 209 milyon ağacımızın kesilmesini engellemiş olduk. Bu çerçevede, kararlı bir şekilde adımlarımızı atıyoruz. Akıllı şehir uygulamalarını yaygınlaştırıyoruz. Ülkemizin her yerinde enerji verimli, iklime duyarlı, enerji kimlik belgesi olan binaların inşasını yapmaya gayret gösteriyoruz” ifadelerini kullandı.

Sera gazı emisyonlarıyla taahhütlerin üzerinde başarılı bir süreç yürüttüklerini de belirten Bakan Kurum, “Son 20 yılda 5 milyar yeni fidanla Avrupa’da ağaçlandırmada lideriz. Yenilenebilir kaynaklarından, kurulu gücümüzün yüzde 52’sini karşılıyoruz. Ve bu alanda Avrupa’nın 5’inci, dünyanın 12’nci ülkesi konumundayız” diye konuştu.

Bakanlığın çevre dostu projeleri uygulanmaya devam ediliyor
Denizli Oto Ekspertiz