Bakanlığın kentsel dönüşüm çalışmalarına desteği sürüyor | intHaber.com
EkonomiKentsel Dönüşüm

Bakanlığın kentsel dönüşüm çalışmalarına desteği sürüyor

Bakanlığın kentsel dönüşüm çalışmalarına desteği sürüyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kontrolünde Türkiye genelinde kentsel dönüşüm ve gelişim çalışmaları sürüyor.

Doğal afet tehlikesine karşı riskli yapıların sağlıklı yapılara dönüştürülmesi büyük önem taşıyor. Kentsel dönüşüm çalışmalarıyla aynı zamanda modern yaşam alanları oluşturuluyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kentsel dönüşüme giren vatandaşların mağdur olmaması adına kira desteğinde bulunuyor. Yapılan bilgilendirmeye göre, kentsel dönüşüm çalışmalarında 490 bin vatandaşa 4 milyar 940 milyon TL kira yardımı yapıldı.

AA’nın aktardığı habere göre, kentsel dönüşüm kira yardımından en fazla yararlanan şehirler İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Adana, Elazığ ve Şırnak olarak sıralandı.

YILIN İLK ÇEYREĞİNDE 115 BİN VATANDAŞA YARDIM YAPILDI

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 2021 yılının Ocak-Mart arası döneminde riskli binaların dönüştürülmesi dahilinde vatandaşlara 161 milyon TL ve riskli bölgelerin dönüşümün gerçekleştirildiği alanlarda da 48 milyon TL kira yardımı yaptığı belirtildi. Böylelikle 2021 yılının ilk üç aylık döneminde toplam 115 bin 846 vatandaşa 209 milyon lira yardım yapıldı.

Bu dönemde yapılan yardımlarından en çok yararlanan şehirler Şırnak, İstanbul, Antalya, Ankara ve Elazığ oldu. Kira yardımlarından en çok yararlanan şehirler ise İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Adana olarak görüldü.

DEPREM BÖLGELERİNE YARDIM SÜRÜYOR

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, depremlerin sık sık yaşandığı şehirde kentsel dönüşüm çalışmalarına hız verdi. Bakanlığın, deprem felaketinin yaşandığı İzmir’e 9 milyon TL, Bingöl’e 15 milyon TL, ve Elazığ’a 57 milyon TL yardım yaptığı belirtildi.

Bakanlığın kentsel dönüşüm çalışmalarına desteği sürüyor