Bakanlığın sıfır atık uygulamasına dair çalışmaları sürüyor | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
DekorasyonEmlak

Bakanlığın sıfır atık uygulamasına dair çalışmaları sürüyor

Bakanlığın sıfır atık uygulamasına dair çalışmaları sürüyor

Ankara’da düzenlenen ‘İklim Değişikliğiyle Mücadele Toplantısı’na katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Bakanlığın bu konu hakkındaki çalışmalarını aktardı.

AA’nın aktardığı habere göre, toplantıdaki konuşmasında sıfır atık programının önemine değinen Bakan Kurum, “Bölgesel İklim Değişikliği Eylem Planlarıyla, 7 bölgemiz tüm alanlarda iklim değişikliğine uyumlu hale getirilecek, bu çerçevede akıllı şehir ve sıfır atık uygulamalarını yaygınlaştıracağız. Ülkemizin her yerinde, enerji verimli, iklime duyarlı yeni yerleşim alanları kuracağız. Bu anlamda Toplu Konut İdaresi Başkanlığımız, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde son 18 yılda bir milyon konut üretti. İnşallah bundan sonra yapılacak uygulamalarda gerek Sıfır Atık uygulaması, gerekse yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımında yine Toplu Konut İdaresi projeleri ve kentsel dönüşüm projelerinde zorunlu hale getirilecek” şeklinde konuştu.

DİĞER SEKTÖRLERDE DE UYGULANACAK

İklim değişikliğinin olumsuz etkilerinin en çok yaşandığı sektörler olan tarım, hayvancılık, turizm, yenilenebilir enerji ve sanayi alanlarında yatırımlarımızı en verimli şekilde yönlendirecek mekansal strateji planı hazırladıklarından bahseden Bakan Kurum, “Bu plan bitmek üzere. Bu çerçevede bütün ölçeklerde yeni mekansal planlamalar uygulamaya konulacak ve yatırımlar bu planlar çerçevesinde doğru bir şekilde yönlendirilecektir” diye konuştu.

2030 YILINDA YÜZDE 60’A ÇIKACAK

2023 yılına kadar tüm ülkede yaygınlaştırılacak Sıfır Atık Projesi kapsamında atıkların geri kazanım oranı 2035 yılında yüzde 60’a çıkarılacağını belirten Bakan Kurum, “2050 yılında ise evsel atıkların düzenli depolama ile bertarafına son verilecek. Ülkemizde halihazırda yüzde 2,5 olan arıtılarak yeniden kullanılan atıksu oranını 2023 yılında yüzde 5’e, 2030 yılında ise yüzde 15’e çıkarılacak adımlar atılacaktır. Yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretim kapasitesi arttırılacak. 2030 yılına kadar, elektrik üretimimiz güneş enerjisinden 10 cigavat, rüzgar enerjisinden ise 16 cigavat kapasitesine çıkarılacaktır” ifadelerini kullandı.

Bakanlığın sıfır atık uygulamasına dair çalışmaları sürüyor
Denizli Oto Ekspertiz