Bakanlığın Türkiye genelinde Hazine arazilerini kiralama işlemleri devam ediyor | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Emlak

Bakanlığın Türkiye genelinde Hazine arazilerini kiralama işlemleri devam ediyor

Bakanlığın Türkiye genelinde Hazine arazilerini kiralama işlemleri devam ediyor.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 2021 yılının ilk 6 ayını kapsayan dönemde Türkiye genelinde yapılan Hazine arazisi kiralamalarına ilişkin bilgiler paylaştı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürlüğü verilerine göre, söz konusu dönemde 39 şehirde toplam 12,9 milyon metrekare Hazine arazisi kiraya verildi.

Bakanlığın ilaç ve kozmetik sektörlerinde yoğun şekilde kullanılan ada çayı, çörek otu lavanta, gül, kekik başta olmak üzere toplamda 139 çeşit tıbbi ve aromatik bitki ile süs bitkilerinin yetiştirilmesi amacıyla Hazine taşınmazlarını rayiç bedelin binde biri üzerinden kiralamayı sürdürdüğü belirtildi. Öte yandan söz konusu arazilerin bir dönümü ortalama 20 TL bedelle kiralanıyor.

EN FAZLA KİRALAMA BALIKESİR’DE

2021 yılının ilk yarısında Balıkesir’de 2,4 milyon metrekare, Kütahya’da 2,1 milyon metrekare, Mardin’de 1,3 milyon metrekare olmak üzere toplam 39 şehirde 12.9 metrekare Hazine arazisi kiralandı.

Bakanlık verilerine göre, bu dönemde gerçekleştirilen kiralamalarda yaklaşık olarak 8 milyon metrekare arazi, lavanta yetiştirilmek için kiralandı.

KİRALAMA SÜRECİ NASIL OLUYOR?

Milli Emlak Genel Müdürlüğü tarafından tüzel veya gerçek kişiler için kiraya sunulan arazilere ait bilgiler, Milli Emlak Genel Müdürlüğü’nün internet sayfasında yer alıyor.

Kiraya çıkarılan araziler aynı zamanda Tarım ve Orman Bakanlığı, ticaret ve sanayi odalarıyla ziraat odalarına da bildiriliyor.

Başvurular ise Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri bünyesinde yer alan Milli Emlak Daire Başkanlıkları, Müdürlükleri ve ilçelerde Milli Emlak Şefliklerine yapılıyor.

Bakanlığın Türkiye genelinde Hazine arazilerini kiralama işlemleri devam ediyor.