Bakanlığın Zonguldak genelinde çalışmaları sürüyor | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Kentsel Dönüşüm

Bakanlığın Zonguldak genelinde çalışmaları sürüyor

Bakanlığın Zonguldak genelinde çalışmaları sürüyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kontrolünde sürdürülen kentsel dönüşüm ve gelişim çalışmalarıyla doğal afetlere karşı risk taşıyan yapılar dönüşüme alınarak güvenli yapılara çevriliyor.

Kentsel dönüşümle aynı zamanda modern yaşam alanları kazandırılıyor.

Zonguldak’ta da kentsel dönüşüm çalışmaları sürüyor. Bakanlık kontrolünde devam eden çalışmalarda riskli yapılar yıkılıyor.

AA’nın aktardığı habere göre, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, bugün Zonguldak’ta incelemelerde bulundu. Terakki Mahallesi’nde yapımı süren Uzun Mehmet Camisi’nde incelemelerde bulunan Bakan Kurum, şehir genelindeki çalışmalardan bahsetti.

YIKIM ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Türkiye genelinde kentsel dönüşüm projeleriyle bu zamana kadar 1 milyon 550 bin konutu dönüştürdüklerinden bahseden Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Zonguldak’taki dönüşüm çalışmalarının detaylarından bahsetti.

Zonguldak’ta 2 bin 219 riskli yapının bulunduğu bilgisini paylaşan Bakan Kurum, 2 bin 71’nin yıkımının gerçekleştirildiğini, yıkım çalışmalarının sürdüğünü kaydetti.

TAŞKIN RİSKİ TAŞIYAN BÖLGELERDE ÇALIŞMA YAPILIYOR

İklim değişikliğinin etkilerinin en aza düşürülmesi için Karadeniz Bölgesi’nde eylem planlarını açıkladıklarını hatırlatan Bakan Kurum, bu kapsamda gerçekleştirdikleri tespitlerle taşkın riski altında bulunan 225 binanın Zonguldak’ta olduğunu belirlediklerini dile getirdi.

Söz konusu binaların da süreç içinde taşkın risklerinden etkilenmemesiyle ilgili çalışmalara başladıklarını sözlerine ekleyen Bakan Kurum, bu bölgelerde yaşam süren vatandaşlara taşınma ve kira yardımı vereceklerini açıkladı.

Bakanlığın Zonguldak genelinde çalışmaları sürüyor
Denizli Oto Ekspertiz