Bakanlık açıkladı: Vatandaşlar kendi evlerini satabilecek! | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
EmlakGüncel

Bakanlık açıkladı: Vatandaşlar kendi evlerini satabilecek!

Geçtiğimiz günlerde emlak dünyasını yakından ilgilendiren bir gelişme yaşandı. 5 Haziran 2018 tarihinde uygulamaya konulan Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik içinTaşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik olarak işaret edildi. Bu tarihten sonra yetki belgesi olmayanların konut satışı ve kiralaması yapamayacağı belirtildi. Bu durum kamuoyunda, ‘vatandaşın kendi gayrimenkulünü satamayacağı’ şeklinde tartışma doğurdu.

Konuya ilişkin Ticaret Bakanlığı’ndan açıklama geldi. Dünya Gazetesi’nden Leyla İlhan’ın haberine göre, Ticaret Bakanlığı, vatandaşın kendi gayrimenkulünü internet üzerinde ilan vererek satması halinde ceza alacağı yönündeki haberleri yalanladı ve bu tip bir düzenlemenin olmadığını ifade etti.

DÜZENLEME EMLAKÇILARI İLGİLENDİRİYOR

Bakanlık yetkililerinin değerlendirmelerine göre, bu tür iddialar gerçeği yansıtmazken cezai sorumluluğun gayrimenkulü olan vatandaşı kapsamadığı, sadece yetki belgesi almadan satış yapan emlakçılara yönelik olduğunun altı çizildi.

Emlak sektöründe kayıt dışılığı engellemek amacıyla 5 Haziran 2018 tarihinde uygulamaya konulan Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik kapsamında emlak işletmelerine yetki belgesi alma şartı getirildi. Bu belge için son tarih 30 Ağustos 2020 olarak belirlendi.

VATANDAŞA KISITLAMA YOK

Ticaret Bakanlığı yetkilileri, ilgili düzenlemenin kamuoyunda yanlış değerlendirildiğini belirterek, “Vatandaşlarımızın kendilerine ait gayrimenkulleri kiralama ve satış faaliyetleri ya da bunlara yönelik ilan verme faaliyetlerine ilişkin herhangi bir hükmün Yönetmelikte bulunmadığı, Bakanlıkça yürütülen Yönetmelik değişikliği çalışmalarında da vatandaşlarımızın kendilerine ait gayrimenkulleri satışa sunmalarını veya ilan vermelerini engelleyecek herhangi bir hususun yer almıyor” ifadeleri kullanıldı.

Vatandaşın kendi gayrimenkulünü satma veya kiralama konusunda kısıtlama olmadığından bahseden Bakanlık yetkilileri, “Bu durumda, vatandaşlarımız isterse 1 tane, isterse 100 tane gayrimenkulünü internet aracılığıyla yahut başka bir şekilde satışa sunma hakkına sahip olup kiralama, satış ve ilan verme işlemleri 31/08/2020 tarihinden sonra da aynı şekilde devam edebilecektir” şeklinde konuşuldu.