Bakanlık, Bina Kimlik Sistemi'nde bazı değişiklikler yaptı | intHaber.com
EmlakGüncelİnşaat

Bakanlık, Bina Kimlik Sistemi’nde bazı değişiklikler yaptı

Bakanlık, Bina Kimlik Sistemi'nde bazı değişiklikler yaptı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Yapı Denetimi Uygulama Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe alındı.

AA’nın aktardığı habere göre, bu değişiklikte Türkiye’de yapı denetimli şeklinde tamamlanan her yapının denetimi ve takibi ile teknik ve genel bilgilerine ulaşılması için geliştirilmiş olan Bina Kimlik Sistemi’nin (BKS) uygulanmasına ilişkin bazı kritik düzenlemeler yapıldı.

İŞTE YAPILAN DEĞİŞİKLİKLER

Yeni dönemde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından belirlenen binalardan iş tamamlama aşamasına gelenler, yapı denetim kuruluşu tarafından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı‘ndan temin edilen Bina Kimlik Sistemi’ni yapının kolaylıkla görünen bir bölümüne asacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, söz konusu sertifika bedellerini her güncelleyerek ilan edecek. Bu bedelin Bakanlığın döner sermaye hesabına yatırılması gerektiği belirtildi.

Ayrıca düzenlemenin yürürlüğe gireceği tarih öncesinde iş bitirme aşamasına gelen binaların sertifikalandırılmasının usul ve esasları da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından belirlenmiş olacak.

BKS NEDİR?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın son yıllardaki önemli uygulamaları arasında gösterilen Bina Kimlik Sistemi, Türkiye genelinde riskli yapılarla mücadelede önemli rol oynayacak. Bu uygulamada, binaya dair tüm bilgiler toplanmış olunacak. Böylelikle bir binadan konut satın almak isteyen veya kiralamak isteyen vatandaş, binanın yaşından kullanılan malzemeye kadar her türlü bilgiye kolay bir şekilde ulaşabilecek.

Bakanlık, Bina Kimlik Sistemi'nde bazı değişiklikler yaptı