Bakanlık, Binaların yıkımına yönelik yeni bir çalışma başlattı! | intHaber.com
Güncelİnşaat

Bakanlık, Binaların yıkımına yönelik yeni bir çalışma başlattı!

Bakanlık, Binaların yıkımına yönelik yeni bir çalışma başlattı!

Türkiye’nin tüm bölgelerinde devam eden kentsel dönüşüm çalışmalarıyla riskli binalar yıkılarak güvenli yapılara dönüştürülüyor.

Binaların yıkımı

Binaları dönüşüm kapsamına almak kadar yıkıp yeni çalışma alanı yaratmak da büyük önem taşıyor.

Geçtiğimiz günlerde İzmir’de ağır hasarlı bir binanın kontrollü yıkımı sırasında yandaki sağlam binaya hasar verildi. Binası hasar gören ev sahiplerine geçmiş olsun dileğinde bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, binaların kontrollü bir şekilde yıkılmasını sağlayacak yıkım yönetmeliğine dair çalışma yürütüldüğünü aktardı.

İzmir’deki olayla ilgili soruşturmanın devam ettiğini ve mağduriyet yaşanmaması için tedbirlerin alındığını belirten Bakan Kurum, “Türkiye’nin her yerinde kentsel dönüşüm hedefiyle yıkım çalışmalarının hız kazandığı bu süreçte, yıkım esnasında hiçbir binanın zarar görmemesi için bakanlık olarak bir yıkım yönetmeliği hazırlamak üzere çalışmalarımızı başlattık” şeklinde konuştu.

YIKIM ÇALIŞMALARI KONTROLLÜ YAPILACAK

Binaların yıkımına yönelik oluşturulacak yönetmelikle yıkım öncesi ve yıkım esnasında uyulacak kurallar ile yıkım planı, ruhsatı aranacak yapılar için plan içeriği, tedbirlerin belirleneceğini ifade eden Bakan Kurum, tüm yıkım işlemlerinin kontrollü bir şekilde sürdürüleceğini kaydetti.

Yıkım sonrası ortaya çıkan atıkların da ekonomiye kazandırılacağının altını çizen Bakan Kurum, “Yıkım yapacak müteahhitler teknik kabiliyet ve kapasitesine göre sınıflandırılacak, bu sınıflandırma kapsamında yıkım yapabilecek ve yıkım sertifikası sahibi olacak. Hatalı yıkım yapan müteahhitlere ise cezai işlem uygulanacak. Yıkım sonrası ortaya çıkan tüm atıklar geri dönüşümde kullanılarak ekonomimize kazandırılacak. Yıkım esnasındaki riskler ve çevreye zararlar en aza indirilecek” ifadelerini kullandı.

Bakanlık, Binaların yıkımına yönelik yeni bir çalışma başlattı!