Bakanlık Kararlı,Gıdadaki fahiş fiyatlara dur denilecek, Erken Uyarı Sistemi geliyor! | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
EkonomiGüncel

Bakanlık Kararlı,Gıdadaki fahiş fiyatlara dur denilecek, Erken Uyarı Sistemi geliyor!

Bakanlık Kararlı,Gıdadaki fahiş fiyatlara dur denilecek, Erken Uyarı Sistemi geliyor!

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi’nin gıda ve alkolsüz içecekler grubunda ileriye dönük fiyat gelişmelerini öngörebilmesini kolaylaştıracak veri tabanlı çalışmaları sürdürmesini kararlaştırdı.

Bu konuda zamanlı kararlar alınabilmesi içinse Erken Uyarı Sistemi oluşturulacak.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre; Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın ev sahipliğinde Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal ile Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı İbrahim Şenel’in katılımıyla toplandı.

GIDADAKİ FİYAT GELİŞMELERİ ELE ALINDI

Toplantıda Türkiye’de işlenmiş ve işlenmemiş gıda fiyat gelişmelerinin yanı sıra salgın sürecinin 2020 yılı gıda fiyatlarına etkisi, küresel tarımsal emtia fiyatlarındaki gelişmelere ilişkin hususlar ve 2021 yılı beklentileri değerlendirildiği belirtildi. Ayrıca, uluslararası arz-talep gelişmeleri ve salgının seyri göz önünde bulundurularak, bazı gıda ürünlerinde son aylarda alınan tedbirlerin fiyatlar üzerindeki etkilerinin ele alındığı kaydedildi.

ERKEN UYARI SİSTEMİ İÇİN ÇALIŞMALAR BAŞLADI

Komitenin aldığı kararlara ilişkin yapılan açıklama:

“Komitenin; gıda ve alkolsüz içecekler grubunda ileriye dönük üretim ve fiyat gelişmelerini öngörebilmesini kolaylaştıracak veri tabanlı çalışmaları sürdürmesi kararlaştırıldı. Bu kapsamda; tarımsal ürünler ve gıda piyasalarındaki gelişmeler konusunda zamanlı kararlar almaya fayda sağlayacak bir Erken Uyarı Sistemi’nin oluşturulmasına ilişkin teknik altyapı çalışmaları Komiteye sunuldu ve kurumlar arası iş birliğinin çerçevesi belirlendi.”

Bakanlık Kararlı,Gıdadaki fahiş fiyatlara dur denilecek, Erken Uyarı Sistemi geliyor!
Denizli Oto Ekspertiz