Bakanlık, kentsel dönüşüm çalışmalarına ait güncel verileri paylaştı | intHaber.com
GüncelKentsel Dönüşüm

Bakanlık, kentsel dönüşüm çalışmalarına ait güncel verileri paylaştı

Bakanlık, kentsel dönüşüm çalışmalarına ait güncel verileri paylaştı
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kontrolünde Türkiye’nin tüm bölgelerinde sürdürülen kentsel dönüşüm ve gelişim çalışmalarıyla doğal afet tehlikesine karşı güvenli, modern yaşam alanları oluşturuluyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hayata geçirilen kentsel dönüşüm projeleri kapsamında 775 bin 339 konut ve iş yerinin yenilenme çalışmaları sürüyor.

Kentsel dönüşüm çalışmalarında “riskli alan”, “rezerv yapı alanı”, “kentsel dönüşüm ve gelişim proje alanı”, “yenileme alanı” ve “riskli yapılar” belirleniyor ve bu alanlarda dönüşüm uygulanıyor.

RİSKLİ YAPILAR GÜVENLİ ALANLARA DÖNÜŞÜYOR

Bakanlık tarafından sürdürülen çalışmalarda 59 kentte 275 adet 13 bin 500 hektar büyüklüğünde riskli alan, 57 ilde 51 bin 479 hektar rezerv yapı alanı, 37 ilde 172 adet 17 bin 604 hektar büyüklüğünde kentsel dönüşüm ve gelişim proje alanı, 11 ilde 16 adet 595 hektar büyüklüğünde yenileme alanı olarak belirlenen, 301 rezerv yapı alanında çalışmalarına devam ediyor.

Riskli alan ve rezerv yapı alanlarında yer alan yaklaşık 617 bin bağımsız birim ile Türkiye genelinde 775 bin 339 konut ve iş yeri, riskli yapı statüsünde dönüşüme giriyor. Riskli alanlardaki 774 bin bağımsız birimin ise tahliye ve yıkım işlemleri tamamlandı.

KİRA YARDIMLARI DA YAPILIYOR

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kentsel dönüşüme giren vatandaşlara kira yardımı da yapıyor. Yapılan bilgilendirmeye göre, dönüşüm alanları ve riskli yapılarda yer alan 1 milyon 524 bin bağımsız birimde ikamet eden 6 milyon kişinin, can ve mal güvenliğini teminat altına alacak dönüşüm faaliyetlerinin yapılmasına yönelik olarak da kaynak sağlanıyor. Bu kapsamda 4,2 milyar lira kira yardımına, 962 milyon lira riskli yapılar ve alanlara, 158 milyon lira faiz desteğine, yaklaşık 12 milyar lira da yapım işleri, proje ve kamulaştırma giderlerine olmak üzere, 17 milyar lirayı geçen bedel, Bakanlık tarafından Dönüşüm Projeleri Özel Hesabından ilgili belediye başkanlıkları, TOKİ, diğer paydaşlar ve vatandaşlara ödendi.

Bakanlık, kentsel dönüşüm çalışmalarına ait güncel verileri paylaştı