Bakanlık, sel felaketinin yaşandığı Doğankent'te konut çalışmalarına başladı. | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Güncel

Bakanlık, sel felaketinin yaşandığı Doğankent’te konut çalışmalarına başladı.

Bakan Kurum
Bakan Kurum

Geçtiğimiz hafta sel felaketinin yaşandığı Giresun’da yaşamını yitiren vatandaşlarımızın sayısı bugün 10’a çıktı.

Şehirde afetzedelere yönelik çalışmalar da tüm hızıyla sürüyor.

AA’da yer alan habere göre, selden en fazla etkilenen ilçelerden olan Doğankent’te bir toplantıya katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, esnaf ve vatandaşlara yürütülecek çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

Doğankent’te selden zarar gören alanları sinevizyonla gösteren Bakan Kurum, “Şu alanın tamamı afete maruz, kaya düşme riski olan alan gözüküyor ve raporda bu güzergahta yol ayrımına kadar olan binaların buradan kaldırılması gerektiği raporda verilmiş. Sizlerle konuşmamızda, istişare etmemizde dediniz ki ‘Bir kez daha bakalım kurtarabileceğimiz, daha geriye çekebileceğimiz sadece dükkan olur mu’ şeklinde” ifadelerini kullandı.

YENİ BİNALAR 5 KATI GEÇMEYECEK

Doğankent’te bazı bölgelerin kamulaştırıldığından bahseden Bakan Kurum, “Şimdi buraya zemin kata ki orası yoldan düşük, bir tane bodrum kat yapacağız. Bodrum kat altında dükkanların depoları olacak ve yolla hem zemin, dükkanlar yapacağız. Dükkanın önüne de sundurmadan, orada çok yağmur yağıyor, en azından oraya geldiğinde vatandaş da yağmurdan etkilenmesin. Burada dolaşsınlar, alışverişlerini yapsınlar diye 55 dükkan inşası yapacağız. Üzerine de 90 tane de konut, zemin artı 3-4’ü geçmeyecek ki dükkanı da sayarsanız toplamda 5 kat” şeklinde konuştu.

Çalışmaların başladığını müjdeleyen Bakan Kurum, “Dairelerimiz 120 metrekare olacak. Dükkanlarımız da 35 metrekare net dükkanlar olacak ki mevcutta da zannedersem birçok dükkan o ölçüde. Şimdi esnafın taşınması adına yani belediyemiz de çalıştı, başkanımız, kaymakamımız” diye konuştu.

Denizli Oto Ekspertiz