Bakanlık tarafından Fikirtepe'deki büyük dönüşümün kitapçığı yayınlandı | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
EmlakKentsel Dönüşüm

Bakanlık tarafından Fikirtepe’deki büyük dönüşümün kitapçığı yayınlandı

Bakanlık tarafından Fikirtepe'deki büyük dönüşümün kitapçığı yayınlandı
İstanbul’un Kadıköy ilçesine bağlı Fikirtepe bölgesi, şehrin kentsel dönüşüm çalışmalarında simge noktaları arasında yer alıyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Fikirtepe’de yarım kalan kentsel dönüşüm projelerinde yaşanan mağduriyetleri giderme adına geçen yılın sonunda önemli bir çalışma başlattı. Bölgedeki kentsel dönüşüm, Emlak Konut aracılığıyla yürütülecek.

Milliyet’te yer alan habere göre, Fikirtepe’de yürütülen projeye yönelik ihale süreci yürütülürken projenin detayları ile ilgili 25 soruluk kitapçık hazırlandı.

Kitapçıkta çalışmalar 3 aşamalı olarak özetlendi. İlk olarak tahliye ve yıkım işlerin yapılmadığı alanda tahliye ve yıkım işlemlerin bitirilmesi, ikinci olarak inşaat çalışmaların yapılması, son olarak ise hak sahiplerine teslimlerin yapılması hedefleniyor.

PAYLAŞIM ORANI YÜZDE 50

Bölgedeki dönüşüm çalışmalarında hak sahiplerinin herhangi bir kayıpla karşılaşamayacağının altı çizilen kitapçıkta, “Paylaşım oranı yüzde 50 olarak belirlenmiştir. Örneğin arsa sahibine ait 40 metrekare arsa olduğunu düşünelim. Hak sahibinin emsal inşaat alanı hakkı 160 metrekare oluyor. Paylaşım sonrası vatandaşa 80 metrekare bağımsız birim düşüyor” ifadeleri kullanıldı.

KİRA YARDIMI YAPILACAK

Fikirtepe’de kentsel dönüşüm kapsamında evleri boşaltan vatandaşlara en fazla 48 ay boyunca kira yardımı yapılacak. Kira yardımının bin 500 TL olduğu belirtildi. Ayrıca dönüşüme giren binada ikamet eden vatandaşlar bakanlık tarafından belirlenen aylık kira bedelinin 5 katı kadar, kiracılar ise 2 katı kadar defaten kira desteği alabileceği belirtildi.

TESLİMLER 2023’TE BAŞLAYACAK

Fikirtepe bölgesinde tahliye işlemlerinin en geç 1 Ekim 2021 tarihine kadar yapılacağı, teslimlerin ise 2023 yılında başlayacağı belirtildi.

Bakanlık tarafından Fikirtepe'deki büyük dönüşümün kitapçığı yayınlandı