Bakanlık tarafından İstanbul Kirazlıtepe'de önemli bir dönüşüm projesi yürütülüyor | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Kentsel Dönüşüm

Bakanlık tarafından İstanbul Kirazlıtepe’de önemli bir dönüşüm projesi yürütülüyor

Bakanlık tarafından İstanbul Kirazlıtepe'de önemli bir dönüşüm projesi yürütülüyor

Deprem tehlikesi yaşayan İstanbul’da kentsel dönüşüm çalışmaları büyük önem taşıyor. İstanbul ilçelerinde çalışmalar tüm hızıyla sürüyor.

Hürriyet’te yer alan habere göre, kentsel dönüşüm hakkında konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, ülke genelinde her yıl 300 bin, 5 yılda 1.5 milyon konutu acilen dönüştürmeyi planladıklarını ifade etti.

Üsküdar’daki kentsel dönüşüm çalışmalarından bahseden Bakan Kurum, Kirazlıtepe Mahallesi’nin ardından Ferah Mahallesi, Mehmet Akif Ersoy Mahallesi ve Küplüce Mahallesi’nde 140 bin metrekarelik bir alanda yeni dönüşüm projesine başlanacaklarını açıkladı.

KİRAZLITEPE’DE TESLİMLER AĞUSTOS’TA

Çamlıca Camii’nin hemen yanı başında yer alan Kirazlıtepe Mahallesi‘nde kentsel dönüşüşüm çalışmalarının 2019 yılında başladığını hatırlatan Bakan Kurum, “İlk etabı Ağustos ayında ikinci ve üçüncü etapları da 2022 sonunda tamamlanacak dönüşüm projeleriyle birlikte 566 bina, bin 595 bağımsız birimin dönüşümü gerçekleşmiş olacak” diye konuştu.

Kirazlıtepe’de konutların yatay mimari anlayışıyla oluşturulduğunu belirten Bakan Kurum, “Zemin artı üç dört katı geçmeyen, mahalle kültürünün yaşatılacağı, Çamlıca Cami’miz ve Çamlıca Tepe’mizle komşuluk ilişkilerinin devam edeceği bir proje yapıyoruz. Kirazlıtepe’de proje Ağustos ayı itibariyle bitecek ve hak sahibi kardeşlerinize teslim ediyor olacağız. Diğer mahallelerimizde de en hızlı şekilde riskli yapılar yenileceğiz” ifadelerimi kullandı.

Üsküdar’daki diğer kentsel dönüşüm çalışmalarından da bahseden Bakan Kurum, “Bu bölgelerde saha tespit çalışmaları ve fizibilite çalışmalarına Üsküdar Belediyesi ile beraber başlandı. Ferah ve Mehmet Akif Ersoy Mahallerinde yaklaşık 1.500 bağımsız birim ve 155 bin metrekare yapı stokunun dönüştürülmesi hedefleniyor. Küplüce Mahallesi’nde ise yaklaşık 3 bin bağımsız birim ve 300 bin metrekare mevcut yapı stokunun dönüşümü gerçekleştirilecek” şeklinde konuştu.

Bakanlık tarafından İstanbul Kirazlıtepe'de önemli bir dönüşüm projesi yürütülüyor