Bakanlık, tarımköy uygulamalarını ülke geneline yayma adına çalışma yürütüyor. | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Emlak

Bakanlık, tarımköy uygulamalarını ülke geneline yayma adına çalışma yürütüyor.

5 BİN KÖY KONUTU İNŞA EDİLİYOR
5 BİN KÖY KONUTU İNŞA EDİLİYOR

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murta Kurum, bazı şehirlerde uygulanan tarımköy projeleri hakkında değerlendirmeler de bulundu.

Malatya’nın Kale ilçesinde birtakım ziyaretlerde bulunan Bakan Kurum, depremzedeler için inşa edilen konutları da inceledi.

AA’nın haberine göre, Kale ilçesi Bent Mahallesi’nde bulunan tarımköy uygulamasındaki tek katlı, ahıra sahip köy konutlarında incelemelerde bulunan Bakan Kurum, Elazığ ve Malatya’da 24 bin 500 bağımsız bölümden oluşan konutların inşasına başladıklarını ifade etti.

5 BİN KÖY KONUTU İNŞA EDİLİYOR

Hem Elazığ hem de Malatya’da Bakanlık olarak 5 bin köy konutunun inşasını yaptıklarından bahseden Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Malatya ve Elazığ ile yine aynı şekilde Giresun’da hasar gören vatandaşlarımızın yarasını sarmak adına hızlı bir şekilde sağlam, imalat süresinin de çok hızlı olduğunu çelik konstrüksiyon evler… Bunların imalatlarını yapacağımızı daha önce söylemiştik ve şu an imalatları yerinde inceliyoruz. Bu gördüğünüz ev 15 gün içerisinde ince işçiliğiyle tamamlanabiliyor. Firmanın kapasitesine göre 10-15 tane her firma üretimini sahada yapabiliyor. Bu çerçevede yerinde görme fırsatı bulduk” şeklinde konuştu.

ÖRNEK PROJELER OLUŞTURULUYOR

Malatya’daki ziyaretinde Doğanyol, Pütürge ve Kale ilçelerinde hem kent merkezindeki konutları hem de köy konutları projelerini incelediklerini ifade eden Bakan Kurum, “Konutlarımızın yanında ahırlarımız var. Hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımızın hayvanlarına bu ahırlarda bakabilecekleri bir projeyi hayata geçiriyoruz. Bunları yaptığımızda köylerimiz daha da güçlü hale gelecek, yani kırsal anlamda kalkınacağız. Projenin bir başka amacı da budur, kırsal kalkınmayı sağlamak. Bu çerçevede inşallah amacımız bu örnek projeleri Türkiye’mizin her yerine yaymaktır. Nasıl şehir merkezlerinde sosyal konut talebi alıyorsak köy yerleşik alanlarında da vatandaşımızdan gelecek talep doğrultusunda köy konutları, Tarımköy uygulamalarını ülke genelinde yaygınlaştıracağız” ifadelerini kullandı.

Denizli Oto Ekspertiz