Balıkesir'de 2 bin 609 binada dönüşüm çalışmalarının uygulandığı açıklandı | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
EmlakKentsel Dönüşüm

Balıkesir’de 2 bin 609 binada dönüşüm çalışmalarının uygulandığı açıklandı

Balıkesir'de 2 bin 609 binada dönüşüm çalışmalarının uygulandığı açıklandı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen toplantıya katıldı. Balıkesir’e 30 milyar TL’lik yatırım yapıldığını belirten Bakan Kurum, sürdürülecek çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

AA’nın aktardığı habere göre, deprem dönüşümünün her zaman öncelikleri olduğunun altını çizen Bakan Kurum, “Balıkesir de Kuzey Anadolu fay hatları üzerinde depremin yaşandığı, hissedildiği bir bölgemiz. Bu konuda belediyelerimizin önceliğinin de deprem dönüşümü olması gerektiğini bugün toplantımızda tekrar vurguladık. Hazırlanan Kentsel Dönüşüm Master Planı çerçevesinde de şehrimizde dönüşmesi gereken alanları, vatandaşlarımızın rızasıyla hızlı, yerinde gönüllü prensipleriyle dönüştürecek adımları atacağımızı da burada ifade etmek isterim” diye konuştu.

5 BİN 100 YIKIM GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Balıkesir’de sürdürülen kentsel dönüşüm çalışmalarının detaylarından bahseden Bakan Kurum, “Türkiye’de bir hedef koyduk ve Balıkesir’de de çalışmalarımız devam ediyor. Bu kapsamda 2 bin 609 binada 5 bin 683 bağımsız birimde riskli yapı tespiti yaptık ve bu bağımsız bölümlerden de 5 bin 100’ünün yıkımını gerçekleştirdik. Bu kapsamda yaptığımız projelerde hem kira yardımı hem taşınma yardımı desteklerimiz oldu. Balıkesir’imiz için önemli olduğunu düşündüğümüz birçok projesine, birçok alanına tespitler yapmak suretiyle kentsel dönüşüm projelerini başlatacağımızı da bugün ilan etmek isterim. TOKİ kanalıyla bugüne kadar 7 bin 400 konutun yapımını bitirip vatandaşlarımıza teslim ettik” ifadelerini kullandı.

ZAĞANOS PAŞA CAMİSİ’NDE DÖNÜŞÜM UYGULANIYOR

Balıkesir’in şehir merkezinde birçok kamu binasını da kapsayan önemli bir dönüşüm projesi gerçekleştirmek için karar aldıklarını aktaran Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, tarihi kent merkezindeki projeyi de başlattıklarını duyurdu.

Zağanos Paşa Camisi çevresinin düzenlenmesi projesini önemsediklerini ifade eden Bakan Kurum, “Vatandaşların yöresel ürünlerinin pazarlarının kurulduğu, yapıldığı, 17 bin metrekarelik alandaki tüm binaların cepheleri, tabelaları, kaldırımları, aydınlatmalarının yenileneceği, Zağanos Paşa Camimizin silüetine zarar verecek bina yükseklikleriyle ilgili vatandaşlarımızın kamulaştırma bedellerinin büyükşehir üzerinden Bakanlığımızın desteğiyle ödeneceği bir projeyi gerçekleştireceğiz. Bu kapsamda 10 milyon lirası hibe, 10 milyon lirası kredi desteği olmak üzere büyükşehir belediyemizle bu projeyi başlatıyor olacağız” şeklinde konuştu.

Denizli Oto Ekspertiz