Başkan Erdoğan geçmişi anımsatıp: 3 kahraman da idam sehpasına gururla, inançla yürüdü, Vurgusu! | intHaber.com
GüncelSiyaset

Başkan Erdoğan geçmişi anımsatıp: 3 kahraman da idam sehpasına gururla, inançla yürüdü, Vurgusu!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Demokrasi ve Özgürlükler Adası’nın açılış töreninde konuştu. Erdoğan, “Yassıada’da yapılan iş yargılama değil, bir hukuk cinayetiydi.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından satır başları: Türkiye bundan tam 60 yıl önce tarihinin en kara günlerinden bir olan 27 Mayıs darbesine maruz kaldı. Yıllarca ülkeye hizmet etmiş olan Demokrat Parti yöneticilerinin her türlü hakarete maruz kaldığı yargılamalara burada yapılmıştı. Burada yapılan iş yargılama değil, bir hukuk cinayetiydi. Her 3 kahraman da idam sehpasına gururla, inançla yürüdü. Sürgüne gönderildiği Hindistan’dan idam kararlarının hukuki ve meşru olmadığını, insanlık duygularıyla uyuşmadığını belirterek trajediyi engellemek için çırpınan merhum Alparslan Türkeş’i rahmetle yad ediyoruz

16 ve 17 1961 tarihinde gerçekleşen bu idamlar milletimizin yüreğine kor bir ateş gibi düşmüştür. İdam sehpasına gönderilen milletin bu üç adamı değil milli iradenin ta kendisi olmuştur. Darbe ile görevinden indirilen,

Yassıada’da kurulan tiyatro mahkemelerde yargılanan rahmetli Menderes ve arkadaşları değil, tarihi, kültürü, değerleri ve inançlarıyla milletimizdi. Menderes ve arkadaşlarının milletimizinin kalbindeki mümtaz yeri güçlenerek devam edecektir. Tarihi değiştiremeyiz ama doğru yorumlanmasını sağlamak için tarihin hatırlanma biçimini değiştirmek elimizdedir. Şu anda üzerinde bulunduğumuz adada tarihe karşı böyle anlamlı duruş sergiliyoruz. Menderes’i ve arkadaşlarını idam sehpasına çıkartanların ve onları destekleyenlerin alınlarındaki kara leke hiçbir zaman silinmeyecektir.

İdama götürülürken önce abdestimi alıp iki rekat namaz kılıp ardından altındaki sandalyeyi kendisi iterek düşüren celladına da ‘sen çekil o sandalyeyi ben iterim’ diyen Fatin Rüştü Zorlu’nun hatırasına sahip çıkmak hepimizin boynunun borcudur. Yassıada’yı da Yaslıada’yı da tarihe gömüp burasını Demokrasi ve Özgürlükler Adası haline getirmeyi kararlaştırdık. Bu da bize nasip oldu. Adadaki her bir tesise de tarihi anlamına uygun isimler verildi.  Türkiye’nin çok partili siyasi hayata geçiş süreci çok önemlidir. Merhum Menderes’in 1950 -60 10 yılı gençler burayı iyi öğrenmelisiniz. 10 yılda Türkiye’nin kat ettiği mesafeyi çok iyi öğrenmelisiniz.  Demokrasi ve Özgürlükler Adası, geçmişten bugüne verilen istiklal ve istikbal mücadelesiyle gönüllerdeki hasbi sevginin nişanesi olacaktır.  

Halkı hor ve hakir görerek inancını kılığını, kıyafetini aşağılayanların gerçekte ne kadar ilkel olduklarının en çarpıcı örnekleri darbelerdir. Darbeciler ve onları yönlendirenler hep aynı kodlarla hareket etmişlerdir. Yıllarca kendisine söz hakkı verilmeyen milletin demokrasi ve özgürlük talebinin karşılık bulması bunlarda başlarına yumruk inmiş hissi bulunduruyordu. Sokakları karıştırmaktan, terör örgütlerinden medet ummaya her yolu mübah sanan kirli bir siyaset anlayışına sarıldılar. Ülkenin ve milletin başına gelen her felaketi kendilerine iktidar alanı açacak bir fırsat alanı gördüler. Yapılan her hizmete ülkeye kazandırılan her esere her başarıya karşı çıktılar. Menderes’e hangi inançla saldırdılarsa şimdi de Cumhur İttifakı’na aynı intikam duygularıyla yöneldiler. Attığımız her adımda önümüzü kapatmaya kalktılar, Akdeniz’deki sondajlarımızdan rakip ülkelerinden daha çok CHP rahatsız oldu.

Kaç tane sondaj gemimizin Akdeniz’de olduğunu bilmeyecek kadar bunlar cehalet timsali. Şimdiden müjdesini paylaşmak istiyorum. Fatih Sondaj gemimiz 29 Mayıs günü İstanbul Boğazı’ndan geçerek yeni sondajlar için Karadeniz’e açılacak. Ülkemizi dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri yapma hedefiyle sanayimizi geliştirdik, ticaretimizi büyüttük. Bu zihniyet hepsine engel olmaya çalıştı. Şurada kısa bir süre önce bildiğiniz gibi Başahşehir’de Çam ve Sakura şehir hastanesinin açılışını yaptık. Dünyada örnek hastanelerden bir tanesi. Şimdi bu hafta içerisinde iki tane daha hastaneyi açacağız. Bize ne diyorlar? ‘Suriye’de, İdlib’de, Libya’da ne işimiz var?’ Buralarda ne işimiz olduğunu çok kısa zamanda çok çok iyi anlayacaksınız. Demokrasi ve Özgürlük Adası toplantıların yapılabileceği bir ada olacak. Misafirlerimiz buraya gelecek ulusal, uluslararası toplantılar yapılacak toplantılardan sonra da nihai kararlarını açıklayacak ayrılmış olacaklar. 

Cumhur İttifakı olarak kararlı bir şekilde emin adımlarla bu yolda devam ediyoruz.