Başkan Erdoğan kura Töreninde açıkladı! reform paketleri yolda! | intHaber.com
GüncelSiyaset

Başkan Erdoğan kura Töreninde açıkladı! reform paketleri yolda!

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,

  “İnsanların adalete güvenmediği bir toplumda ne huzur ve emniyet iklimi  korunabilir ne de devlet düzeni sağlanabilir. Türkiye, geçmişte çeşitli  dönemlerde maalesef bu sıkıntıları yaşamıştır. Kimi zaman darbe ve vesayet  güçlerinin, kimi zaman FETÖ gibi terör örgütlerinin etkisi altına giren adalet  sistemimiz, milletimizin gözünde epeyce örselenmiştir.” dedi.  Erdoğan, 23. Dönem Adli Yargı Hakim ve Cumhuriyet Savcıları Kura  Töreni’ne video konferansla katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, görev yerleri belli  olacak 1379 hakim ve cumhuriyet savcısına meslek hayatlarında başarılar dilerken,  “Görev yapacağınız mahkeme salonları ve adliye binalarında yazan ‘Adalet mülkün  temelidir.’ sözü daima sizlerin rehberi olmalıdır. İnsanlığın varoluş  mücadelesinin en temel unsurunun adalet olduğuna, dünyanın adalet üzere ayakta  kaldığına inanmayan hiç kimsenin bu mesleği hakkıyla yapması mümkün değildir.”  diye konuştu.

Hakim ve savcının anayasa, kanunlar ve diğer mevzuata göre görevini  icra ettiğini belirten Erdoğan, “Unutmayınız, hakim ve savcının asıl murakıbı  kendi vicdanıdır. Kendi iç dünyasında hakka, hakikate, ahlaka ve bütün bunlarla  kuşatılmış adalet anlayışına sahip olmayan için kağıt üzerindeki yazıların anlamı  yoktur. Vasat bir kanunla iyi hakim ve savcılar adaleti tesis edebilir ama  vicdanı olmayan hakim ve savcıların elinde en mükemmel kanunlar bile birer zulüm  aracına dönüşebilir.” değerlendirmesinde bulundu.

Erdoğan, adaletle zulüm arasındaki ince çizgiye dair kadim inançların  temel kaynaklarının yanında pek çok filozofun, pek çok devlet adamının ikazları,  görüşleri bulunduğuna işaret ederek, göreve başlayacak hakim ve savcılara şöyle  seslendi: “İnsanların adalete güvenmediği bir toplumda ne huzur ve emniyet  iklimi korunabilir ne de devlet düzeni sağlanabilir. Türkiye, geçmişte çeşitli  dönemlerde maalesef bu sıkıntıları yaşamıştır. Kimi zaman darbe ve vesayet  güçlerinin, kimi zaman FETÖ gibi terör örgütlerinin etkisi altına giren adalet  sistemimiz, milletimizin gözünde epeyce örselenmiştir. Milletimizin hafızasında  ve kalbinde rahmetli Menderes’in ve arkadaşlarının idamı da 12 Eylül  yargılanmaları da FETÖ ihanet çetesinin kumpasları da acı izler bırakmıştır.  Bunun için sizlerden vicdanınızı ve imzanızı Allah korkusu ve uygulamakla yükümlü  olduğunuz kanunlar dışında asla hiçbir kimsenin, hiçbir gücün emrine vermememizi  istiyorum. Böyle ilkeli davrandığınızda hayatın sizin için daha zor olacağınızdan  şüpheniz olmasın ama gece başınızı yastığa koyduğunuzda içinizde hissedeceğiniz  huzurun ve mutluluğun bedeli bu sıkıntıların hiçbiriyle mukayese edilemez. Evlatlarınıza bırakacağınız en büyük miras, tüm ömrünü adalete adamış,  onurlu, saygın, tertemiz bir isim olacaktır. İçinizde çok para kazanmak isteyen  varsa yanlış mesleği seçtiğini bilmelidir. Gidip iş adamı, girişimci, profesyonel  üst düzey yönetici olmalıydı. İçinizde şan, şöhret peşinde olan varsa, o da  yanlış mesleği seçtiğini bilmelidir. Gidip sanatçı, sporcu, siyasetçi, herhangi  bir alanın fenomeni olmalıydı. Hakim ve cumhuriyet savcısı olarak size düşen  görev, şahsınıza emanet edilen adalet kulesini, sessiz sedasız bir şekilde, tıpkı  merhum şehit Mehmet Selim Kiraz savcımız gibi gerektiğinde hayatınız pahasına  korumanızdır. Görevinizi hakkıyla yerine getirdiğinizde sadece iyi bir hakim, iyi  bir savcı olarak anılacaksınız. Buna karşılık Hazreti Mevlana’nın tarifiyle,  üzerinize düşenleri yapmadığınızda zalim sıfatıyla yaftalanacaksınız. Her  birinizin bu mesleği seçerken üstleneceğiniz ağır yükün bilincinde olduğunu  biliyorum.”


“Yeni reform paketleriyle milletimizin huzurunda olacağız”
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaptığı hatırlatmaların sebebinin  fiilen mesleğe başlama aşamasında olan hakim ve savcılara itimadını, beklentisini  ifade etmek olduğunu söyledi. Fırat’ın kıyısında gezen kuzuların sorumluluğunu üzerinde hisseden  yöneticilere, bunun hakkıyla yapılıp yapılmadığını gözetecek adalet sistemine  sahip olunduğu sürece geleceğe hep güvenle bakılabileceğini dile getiren Erdoğan,  “Her ne kadar yüz yüze olamasak da tüm hakim ve cumhuriyet savcısı arkadaşlarımın  yüreğinin de aynı hislerle kaplı olduğuna inanıyorum. Bu ülkenin Cumhurbaşkanı  olarak anayasaya, kanunlara ve en önemlisi vicdanınıza göre attığınız her adımda,  verdiğiniz her kararda yanınızda olacağımdan şüpheniz bulunmasın. Rabbim sizleri  de bizleri de utandırmasın.” diye konuştu. Erdoğan, hakim ve savcılara güvenmenin yanında kamuoyuna açıklanan  Yargı Reformu Stratejisi çerçevesinde ülkedeki mevzuat ve uygulama standartlarını  yükseltmenin de gayreti içerisinde olunduğunu söyledi. İlk iki reform paketinin Meclis’te kabul edilerek yürürlüğe girdiğini  anımsatan Erdoğan, “İnşallah Meclis’in yeni yasama döneminde, yeni reform  paketleriyle milletimizin huzurunda olacağız.” dedi. Erdoğan, ülkenin ve milletimin bekası için mücadele ederken şehit  düşen güvenlik görevlilerine, adalet teşkilatı mensuplarına ve tüm kamu  personeline Allah’tan rahmet dileyerek, gece gündüz vazife başında olan adalet  teşkilatı mensuplarına gayretleri ve fedakarlıkları için teşekkür etti. Hakim ve savcı adaylarına kurayla belli olacak görev yerlerinde başarı  temennisinde bulunan Erdoğan, Ramazan Bayramı’nı da tebrik ederek, İslam aleminin  birlik ve beraberliğine vesile olmasını diledi. 

“Dönem birincisinin ödülü olması lazım”
Erdoğan, konuşmasının ardından hakim ve savcı adaylarının kurasını  izledi. İki kadın ve iki genç adayın katılımıyla birlikte butona basılmasını  isteyen Erdoğan, dönem birincisiyle tanışmak istedi. Birinciyi tebrik eden Erdoğan, dönem birincisinin kuraya katılmadan  istediği yere gidip gitmeyeceğini sordu. Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün, onun da kuraya tabi olduğunu  söylemesi üzerine Erdoğan, “Olmaz, yanlış bu. Onun bir ödülü olması lazım. Eğer  benim bir takdir yetkim varsa, ben derim ki dönem birincisinin bir ödülü olması  lazım.” dedi. Bakan Gül’ün de bu konu üzerinde çalışılacağını söylemesi üzerine  Erdoğan, “Bu saatten sonra olmaz. Hemen bu işin hallolması lazım.” ifadelerini  kullandı. Kura sırasında Sümeyye Erdoğan isimli bir adayın ataması sırasında  Erdoğan, “Bizim akraba. Sümeyye Hanım nereli onu öğrenelim.” dedi. Atama sırasında bazı adayların da nereli olduğunu soran Erdoğan, yeni  hakim ve savcılara görev yapacakları yerlerde başarılar diledi.