Başkan Erdoğan: Virüs Salgını ile mücadelemize devam ediyoruz! | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Siyaset

Başkan Erdoğan: Virüs Salgını ile mücadelemize devam ediyoruz!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Her alanda hazırlıklarımızı yaparak, belki birkaç ay, belki birkaç yıl sonra başlayacak bu tartışma ve dönüşüm sürecini en iyi şekilde karşılamalıyız. 

Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep  Tayyip Erdoğan, “Salgın sonrası sadece küresel, siyasi ve ekonomik ilişkiler  değil, zihinler de yeniden yapılanma sürecine girecektir. Bu sürecin, ülkemizde  de yansımaları olması kaçınılmazdır.

AK Parti olarak kendimizi dünyadaki ve  ülkemizdeki bu yeni döneme süratle hazırlamalıyız. Milletimizin karşısına  donanımlı bir şekilde çıkmalıyız.” dedi.  

Erdoğan, video konferans yöntemiyle yapılan AK Parti Merkez Yürütme  Kurulu (MYK) toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin koronavirüsle  mücadeleyi başarıyla sürdürdüğünü, yeni hasta sayısı, ölüm sayısı, yoğun bakım ve  solunum cihazına bağlı hasta sayısı bakımından olumlu bir çizgide ilerlediğini  dile getirdi. 

Pek çok ülkenin çaresiz kaldığı, salgına teslim olduğu bir dönemde  Türkiye’nin, sağlık altyapısının ve sosyal güvenlik sisteminin gücü sayesinde  pozitif bir ayrışma gösterdiğini belirten Erdoğan, şöyle devam etti: 

“Salgınla mücadelenin başarısına paralel olarak aldığımız tedbirleri  her hafta kabine toplatımızda gözden geçiriyoruz. İnsanlarımızın hayatlarını  kolaylaştıracak adımları, önümüzdeki tabloya uygun şekilde yeni normalleşme  programımıza özellikle bu çerçevede atıyoruz. Geçtiğimiz hafta bu çerçevede ilk  kararları almıştık. Bunlar arasında yer alan kimi işletmelerin faaliyetlerine  izin verilmesiyle ilgili uygulama dün başladı. Her ne kadar bazı yerlerde yine  arzu etmedik sahnelere rastlasak da genel olarak halkımızın belirlenen kurallara  riayet ederek, işinin başına geçtiğini, alışverişini yaptığını gördük.

” Erdoğan, dünkü kabine toplantısında yeni normalleşme kararları  alındığını hatırlatarak, daha önce 7 ilde kaldırılan şehirler arası giriş-çıkış  yasağının 9 il için genişletildiğini, çay hasatı için bahçelerine gidecek  müstahsillere izin verilmesinden noterlerin normal çalışma düzenine dönmesine  kadar insanların hayatını kolaylaştırmaya yönelik yeni adımlar atıldığını  anlattı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Önümüzdeki hafta sonunu takip eden 19 Mayıs  tatilinde herhangi bir olumsuzluk yaşamamak için 16-19 Mayıs günlerinde 4 gün  süreyle sokağa çıkma sınırlaması getirdik. Her fırsatta altını çizdiğim gibi  uzunca bir süre maske kullanımı, fiziki mesafeye riayet, temizlik, zorunlu  olmadıkça dışarı çıkmama, kalabalıklardan uzak durma ilkelerine uygun şekilde  yaşamak mecburiyetindeyiz.” diye konuştu. 

Türkiye’nin salgını tamamen bitirse bile dünyada hastalığın kökü  kazınmadığı müddetçe sürekli teyakkuz halinde bulunmayı sürdürmek gerektiğinin  altını çizen Erdoğan, “AK Parti olarak teşkilatlarımızla ve tüm insanlarımızla bu  gerçeği anlatmalı, halkımızı psikolojik ve fiili olarak önümüzdeki döneme  hazırlamalıyız.” dedi. “Spesifik kesimlere yönelik çalışmalar yapan birimlerimizin daha  fazla gayret etmesi gerekiyor”Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Ülke olarak salgından terörle  mücadeleye, sınır ötesi operasyonlardan ekonomik saldırılara kadar pek çok  cephede mücadelemizi sürdürürken, maalesef muhalefetin sinsi ayak oyunlarıyla da  uğraşmak zorunda kalıyoruz.” diye konuştu. 

Böyle bir dönemde dahi darbe çığırtkanlığından, sağlıktaki ve  diplomasideki başarılarını gölgelemeye çalışmaya kadar her yola başvuran karanlık  bir zihniyetle karşı karşıya olduklarını dile getiren Erdoğan, şöyle devam etti:”CHP’nin başını çektiği gazete ve televizyonlardan, sosyal medyaya  kadar da azımsanamayacak kadar bir alıcısı olan bu kesimin hamlelerini boşa  çıkarmak, Cumhur İttifakı ve AK Parti olarak bizim görevimizdir.

Meydanı, sırf  bize zarar vermek için ülkesine ve milletine zarar vermeyi göze alabilecek kadar  muvazenesini kaybetmiş bu faşist zihniyete bırakmayacağız. Bunların cüreti,  sırtlarını her türlü kirli ve sinsi senaryoya adeta balıklama atlayan bir kesime  dayamış olmalarından geliyor. Her yalanı, her iftirayı her çarpıtmayı anında  cevaplamanın yanında, kendi davamızı, icraatlarımızı, vizyonumuzu süreki  anlatarak bu kesimi en azından ortada bir yere getirmeliyiz.” Erdoğan, salgın döneminde yaşananların, sağlık alanında yaptıklarının  önemini ve kendilerine atılan iftiraların altının ne kadar boş olduğunu  gösterdiğini belirterek, “Sınır ötesi harekatlarımızda, savunma sanayindeki  icraatlarımızla ilgili benzer bir tablo ortaya çıkmıştı.

Diğer alanlarda da aynı  şekilde ülkemizi nereden nereye getirdiğimizi ve nereye götürmek istediğimizi,  bıkmadan, usanmadan anlatmayı sürdürmeliyiz. Özellikle kadın ve gençlik  kollarımız başta olmak üzere, toplumun spesifik kesimlerine yönelik çalışmalar  yapan birimlerimizin çok daha fazla gayret etmesi gerekiyor.” ifadesini  kullandı. Salgın sonrası sadece küresel, siyasi ve ekonomik ilişkilerin değil,  zihinlerin de yeniden yapılanma sürecine gireceğini aktaran Erdoğan, şunları  kaydetti:”Bu sürecin, ülkemizde de yansımaları olması kaçınılmazdır. AK Parti  olarak kendimizi dünyadaki ve ülkemizdeki bu yeni döneme süratle hazırlamalıyız. 

Milletimizin karşısına donanımlı bir şekilde çıkmalıyız. Her alanda  hazırlıklarımızı yaparak belki birkaç ay belki birkaç yıl sonra başlayacak bu  tartışma ve dönüşüm sürecini en iyi şekilde karşılamalıyız. Önümüzdeki tarihi  fırsatı değerlendirme konusunda buradaki heyete, sizlere çok önemli görevler  düşüyor.”