Başkentte dönüşüm çalışmaları hız kesmeden devam ediyor | intHaber.com
Kentsel Dönüşüm

Başkentte dönüşüm çalışmaları hız kesmeden devam ediyor

riskli yapılar güvenli yapılara dönüştürülüyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kontrolünde Türkiye’nin tüm şehirlerinde kentsel dönüşüm seferberliği yaşanıyor.

Dönüşüm çalışmaları ile riskli yapılar güvenli yapılara dönüştürülüyor. Aynı zamanda modern ve sağlıklı yaşam alanları kazandırılıyor.

AA’nın aktardığı habere göre, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, devam eden kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu.

Pandemiye rağmen yatırımların sürdüğünü kaydeden Bakan Kurum, “Ekiplerimizle birlikte, belediye, milletvekillerimizle gece gündüz çalışıyoruz. Ankara Cinderesi kentsel dönüşüm çalışmasını izledik. 450 hak sahibinin olduğu yerde örnek çalışma yürütüyoruz. TOKİ ve Altındağ Belediyesi’yle bu proje yürütülüyor. Ankara’da birçok proje devam ediyor. Altındağ, Keçiören, Mamak, Kızılcahamam gibi 14 ilçemizde kentsel dönüşüm hız kesmeden devam ediyor” şeklinde konuştu.

Geçtiğimiz haftalarda Çankaya’da çöken bina çevresinde kentsel dönüşüm başlatılmıştı. Bu çalışmalar hakkında da son bilgileri aktaran Bakan Kurum, “Çankaya’daki binanın çökmesi sebebiyle 11 binayı boşaltmıştık. 150 bağımsız bölümden olan projeyi TOKİ hazırladı. Bayramdan sonra inşa çalışmaları başlayacak. 1 yıl içinde konutları vereceği” diye konuştu.

“AMACIMIZ HIZLI ŞEKİLDE BU SÜRECİ YÜRÜTMEK”

Türkiye genelinde acil dönüştürülmesi gereken 1.5 milyon konut olduğunu belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Her yıl 300 binini dönüştürerek 5 yılda dönüşümü tamamlama hedefi koyduk. Hedefler için çalışıyoruz. Sahada yapımları yapmaya gayret gösteriyoruz. Yapı maliyetlerinde yüzde 30-40’a varan desteklerimiz var. Kira yardımı veriyoruz. Amacımız elimizden geldiği kadarıyla hızlı şekilde bu süreci yönetmektir. Deprem konusunda hiçbir zaman siyaset yapmayacağız” ifadelerini kullandı.

KIZILCIHAMAM’DA DÜKKANLAR İHALEYE ÇIKIYOR

Ankara Kızılcahamam’da çıkan yangın nedeniyle hasar gören dükkanlar için de bilgiler veren Bakan Kurum, “Kızılcahamam’da yangın çıktı. 64 dükkan, otoparkı olan projemize bayramdan sonra ihalesi gerçekleşecek” dedi.

riskli yapılar güvenli yapılara dönüştürülüyor