Batı Karadeniz'i vuran sel felaketinin ardından hasar tespit çalışmaları sürüyor | intHaber.com
EmlakGüncel

Batı Karadeniz’i vuran sel felaketinin ardından hasar tespit çalışmaları sürüyor

Batı Karadeniz'i vuran sel felaketinin ardından hasar tespit çalışmaları sürüyor
Geçtiğimiz hafta Kastamonu, Bartın ve Sinop şehirlerinde etkili olan yağışlardan sonra birçok bölgede sel felaketi yaşanmış, yaşanan felakette 78 kişi hayatını kaybetti.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ekipleri, sel felaketinin yaşandığı bölgelerde hasar tespit çalışmalarını sürdürürken çalışmalarda sona gelindiği belirtildi.

Aktarılan bilgilere göre, sel nedeniyle Kastamonu’da 46, Sinop’ta 79, Bartın’da 23 binanın toplamda 109 binanın tamamen yıkıldığı belirlendi. Çalışmalar sonrası 109 bina için ise acil yıkım kararının alındığı öğrenildi.

KENTSEL DÖNÜŞÜM UYGULANACAK

Afet bölgelerinde yerleşim yerlerini kaybeden vatandaşlar için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı aracılığıyla yeni konutlar inşa edilecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, geçtiğimiz günlerde inşa edilecek konutlar için yaptığı açıklamada, proje çalışmalarının başladığını ve yeni konutların 1 sene içerisinde tamamlanmasının hedeflendiğini dile getirmişti.
TOKİ tarafından inşa edilecek konutlar doğal afetlere karşı güvenli yapı olma özelliğini taşıyacak. Konutlar aynı zamanda yatay mimarili ve yöresel dokulara uygun şekilde inşa edilecek.

BAKAN KURUM İNCELEMELERDE BULUNDU

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, selden etkilenen Kastamonu Çatalzeytin’de vatandaşları ve esnafı ziyaret etti. Bakan Kurum, ziyaretinde selden etkilenen vatandaşların taleplerini ve yaşadığı sorunları dinledi.

Sonrasında Devrekani ilçesine geçen Bakan Kurum, burada da hasar gören yerleşim yerlerinde incelemelerde bulundu. Azdavay ilçesinde de selden zarar gören vatandaşlarla bir araya gelen Bakan Kurum, Kaymakamlık binası önünde muhtarlarla görüştü ve mahalle sakinlerinin yaşadığı sorunların çözümü için ilgili kurumlara talimat verdi.

Bakan Kurum, Azdavay’daki incelemelerin ardından Bozkurt ilçesinde hasar tespit çalışmaları tamamlanan dükkanların ön cephelerinde yapılan tamirlerini de yerinde denetledi.

Batı Karadeniz'i vuran sel felaketinin ardından hasar tespit çalışmaları sürüyor