Bayraklı'da inşa edilecek 3 bin konutun temeli atılıyor | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Emlak

Bayraklı’da inşa edilecek 3 bin konutun temeli atılıyor

Bayraklı'da inşa edilecek 3 bin konutun temeli atılıyor

30 Ekim 2020 günü İzmir’de meydana gelen deprem, birçok ilçede yıkıcı etki yarattı. Depremin hemen ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı harekete geçti ve şehirde çalışmalara başladı.

Sabah’ta yer alan habere göre, İzmir’deki son gelişmeleri aktaran Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “İzmir’de 7 ayrı bölgedeki bin 444 konut ve 208 dükkânın yanı sıra Bayraklı’da 3 milyon 800 bin metrekare büyüklüğündeki rezerv yapı alanımızda ilk etapta yapacağımız 3 bin konutumuzun temellerini önümüzdeki günlerde atıyoruz” diye konuştu.

Depremin ilk anından itibaren vatandaşlara destek olduklarını ve yaralarını sardıklarını belirten Bakan Kurum; AFAD, UMKE, Kızılay, yerel yönetimler ve diğer tüm kurumlarla birlikte devlet olarak orada olduklarını hatırlatarak, “Kısa sürede arama kurtarma çalışmalarımızı, 10 gün içerisinde de hasar tespit çalışmalarımızı tamamlamıştık. Yine binalarımızı tek tek gezerek, İzmirli vatandaşlarımızın, taleplerini, isteklerini dinledik ve özellikle depremzede kardeşlerimizin geleceğiyle ilgili kararları birlikte aldık” şeklinde konuştu.

İZMİR TARİHİNİN EN BÜYÜK KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ

Depremden sonra İzmir’i yeniden imar ve inşa etmek için çalışmalara başladıklarını aktaran Bakan Kurum, “İzmirli kardeşlerimizin hayatlarının normale dönmesi için gece gündüz çalıştık. İzmir tarihinin en büyük kentsel dönüşüm, deprem dönüşümü seferberliğini başlattık” dedi.

Çalışmaların detaylarından da bahseden Bakan Kurum, zarar gören ve yıkılan binaların bulunduğu 75 bin metrekarelik 7 ayrı bölgede yerinde dönüşüm çalışmalarına başladıklarını, depremden en çok Bayraklı’daki Adalet, Manavkuyu ve Mansuroğlu mahallelerinin etkilendiğini dile getirdi.

Bayraklı'da inşa edilecek 3 bin konutun temeli atılıyor
Denizli Oto Ekspertiz