Bazı şehirlerin kira piyasasında ciddi fiyat artışları dikkat çekiyor | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
EmlakGüncel

Bazı şehirlerin kira piyasasında ciddi fiyat artışları dikkat çekiyor

Bazı şehirlerin kira piyasasında ciddi fiyat artışları dikkat çekiyor.
Bazı şehirlerde kiralık konut bulmak oldukça zor hale gelirken fiyatlarda da ciddi artışlar yaşanıyor.

Başta İstanbul olmak üzere birçok şehrin kiralık konut piyasasında son aylarda ciddi hareketlilik yaşanıyor.

Konut kira fiyatlarında yaşanan ciddi artışlardan yararlanmak isteyen bazı mülk sahiplerinin kiracılarını bazı bahaneler ile mülkünden çıkarma çabasında olduğu da belirtiliyor.

Hürriyet’te yer alan habere göre, evlerini yeni fiyat üzerinden kiralamak isteyen ev sahiplerinin bazı klişe yalanlar ile kiracılarını çıkartmaya çalıştığı belirtiliyor. Uzmanlar, kira sözleşmesi süresi devam ederken tahliye talep eden mülk sahibinin, sunduğu nedeni ispatlaması gerektiğini ifade ediyor.

“FIRSATÇILAR ŞİKAYET EDİLMELİ”

Kira fiyatlarının arttığını ve bu durumu fırsata çevirmek isteyen ev sahiplerinin olduğunu belirten Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Hakan Akdoğan, “Piyasanın tamamında var demek haksızlık olur ama bunu yapanlar var. Ev sahibi bakıyor fiyatlar artmış, çeşitli bahanelerle kiracısına çık diyor. Ya da yetki belgesi olup olmadığını bilmediğimiz emlak ofislerinde çalışanlar ev sahiplerini arıyor ‘senin evin 3 bin liraya kirada ama ben 4 bine müşteri buluyorum, çıkar yenisini yerleştirelim’ teklifinde bulunuyor. O da hizmet bedeli alma peşinde. Ama burada yasal ve etik olmayan uygulamalara teşvik etme suçu işleniyor. Vatandaş böyle bir durumda Taşınmaz Ticareti Bilgi Sistemi ya da CİMER üzerinden şikâyette bulunabilir” şeklinde konuştu.

Gelecek dönem kira fiyatları üzerine beklentilerini de dile getiren Akdoğan, önümüzdeki aylarda üniversite öğrencilerinden gelecek talep ve normalleşme sonrası artan evliliklerle kiralık ev fiyatlarının daha da artacağı düşüncesini paylaştı.

Bazı şehirlerin kira piyasasında ciddi fiyat artışları dikkat çekiyor.