BDDK'nın uyarılarını hiçe sayan 15 bankaya Ceza kesildi! | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Ekonomi

BDDK’nın uyarılarını hiçe sayan 15 bankaya Ceza kesildi!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme  Kurumu (BDDK), yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele sürecinde bankalara ilişkin şikayetler üzerine idari para cezası yaptırımları uyguladı.  

BDDK, bankalara yapılan uyarıların ardından savunmalarının  değerlendirilmesi sonucunda 15 bankaya toplam 19 milyon 650 bin TL idari para cezası uygulamıştı. 
AA muhabirinin bankacılık kaynaklarından edindiği bilgiye göre idari  para cezası uygulamalarında salgın döneminde makul tutum ve yaklaşımın dışına  çıkan işlemler öne çıkıyor. 
Kaynaklara göre, BDDK, idari para cezalarında öteleme veya  yapılandırma taleplerindeki haksız uygulamalara dikkati çekiyor.

Kaynaklar, 30  günden az gecikmesi bulunduğu halde müşterilerin öteleme veya yapılandırma  taleplerinin karşılanmadığını belirtti. Öteleme sonunda tahakkuk eden tüm faizin tek seferde balon ödeme  yoluyla tahsilinin öngörülmesi de idari para cezasına tabi uygulamalar arasında  gösterildi. Müşteriye ertelenecek taksitler için ayrı bir ödeme planı sunulması  veya taksitin eşit taksitlere yayılması gibi seçenekler sunmayan bankalar da  idari para cezasıyla karşılaştı. BDDK, 17 ve 19 Mart 2020 tarihli kararlarıyla kredilerin takip  hesaplarına atılması için geçmesi gereken gecikme süresini 180 güne uzatmıştı. 

Nakit akışı bozulan firmalar ile gerçek kişilere ilave finansman desteği  sağlanması ve bunlara kullandırılan kredilerin müşterilerin talebi halinde kredi  anapara ve faiz ödemelerinin asgari 3 ay süreyle ötelenmesi ve yeniden  yapılanması dahil gerekli kolaylıkların sağlanması istenmişti.  

Müşteri ayrımcılığına idari para cezası uygulandı
Bankacılık kaynaklarına göre 15 bankaya verilen 19 milyon 650 bin TL  idari para cezasında müşteri ayrımı uygulamaları da yer alıyor. Kaynaklar, maaşını PTT’den alan emekli müşterilere kullandırılan  kredilerin, KGF kefaletli, KOSGEB ve/veya diğer teşvikli kredilerin öteleme ya da  yapılandırma taleplerinin kategorik olarak karşılanmadığı görülen bankalara idari  para cezası uygulandığını belirtti. 
Müşterilerin aksi yönde talepleri bulunmasına rağmen maaşlarının ya da  düzenli gelirlerinin aktarıldığı hesapların tamamına veya büyük kısmına kredi  ödemesi veya tedbir amaçlı bloke konulması ya da tahsilata konu edilmesi bir  başka idari para cezası uygulama konusu oldu. Kaynaklar, BDDK’nın bankalara ilişkin şikayetlere dair incelemelerini  sürdürdüğünü ifade etti.