Beklenen iOS 13.5 güncellemesi sunulmaya başlandı! İşte yenilikler! | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Teknoloji

Beklenen iOS 13.5 güncellemesi sunulmaya başlandı! İşte yenilikler!

24 Mart günü iOS 13.4 ile karşımıza çıkan Apple için yazılım geliştirme süreci hareketli geçti. iOS 13.4.5 test edilirken, virüs nedeniyle SDK değişikliğine gidildi ve iOS 13.5 sürümüne geçiş yapıldı ve nihayet final sürümü yayınlandı.

Pazartesi günü yayınlanan Golden Master – GM sürümünde sizlerle paylaştığımız yeniliklerin tamamı, final sürümünde yani bu güncellemede karşımıza çıktı.

Halk sağlığı yetkililerinin erişim sağlayabileceği API aracılığıyla corona virüse yakalanan bir kişinin temas sağladığı kişilerin tespiti kolaylaşacak. Tabi bunun için virüse yakalanan kişinin ve temas kurduğu kişinin bu özelliği aktif etmiş olması gerekiyor. Çalışma mantığı şu şekilde;

Bu özelliği telefonlarında aktif hale getiren iki kişi bir araya geldiğinde telefonları Bluetooth üzerinden iletişim kuruyor. Anonim bir şekilde kayıt tutuluyor. Bu kişilerden birisinde corona virüsü tespit edilmesi halinde telefondan alınan veriler bir sunucuya yükleniyor ve şifrelenmiş verilerin çözülmesi ile yakın zamanda temas kurduğu kişiler bilgilendiriliyor.

FaceTime görüşmelerinde artık konuşan kişinin yer aldığı karenin ekranda büyümesinin önüne geçebiliyorsunuz. Bunu Ayarlar menüsünden kapatmanıza ve tüm görüşme boyunca herkesin aynı büyüklükte görünmesine imkan tanınıyor.

Haber kaynak ve Linki : Schiftdelete

yazarMehmet Ali Ertunç
Denizli Oto Ekspertiz