Beklenen Konut Fiyat Endeks sonuçları açıklandı | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
EmlakGüncel

Beklenen Konut Fiyat Endeks sonuçları açıklandı

Beklenen Konut Fiyat Endeks sonuçları açıklandı

Türkiye genelinde geçen yılın yaz döneminden bu yana konut fiyatlarında artışalar yaşanıyor. Konuta olan talep aylar geçtikçe düşüş gösterince bu sefer kiralık konut fiyatları da oldukça arttı. Öte yandan salgının olumsuz yanları da konut fiyatları üzerine etkilerini sürdürüyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından Temmuz 2021 dönemine ait ‘Konut Fiyat Endeksi’ verileri kamuoyu ile paylaşıldı.

Buna göre, Türkiye’deki konutların kalite etkisinden arındırılmış fiyat değişimlerini izlemek için hesaplanan KFE (2017=100), Temmuz 2021’de bir önceki aya oranla yüzde 2,8 oranında artış gösterdi ve 185.3 seviyesine geldi.

YILLIK BAZDA BÜYÜK ARTIŞ!

Konut fiyat endeksinin Temmuz 2021 döneminde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 31 oranında artış gösterdiği açıklandı. Bu dönemde reel yükseliş ise yüzde 10,2 olarak duyuruldu.

EN YÜKSEK ARTIŞ İZMİR’DE

Temmuz 2021 döneminde 3 büyük kentte yaşanan konut fiyat değişimleri de ele alındı. Buna göre İstanbul’da bir önceki aya kıyasla yüzde 2.7, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 28.1 oranında artış; Ankara’da bir önceki aya kıyasla yüzde 2.3, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 27.1 oranında artış; İzmir’de ise bir önceki aya kıyasla yüzde 2.1, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 31.4 oranında artış görüldü.

Beklenen Konut Fiyat Endeks sonuçları açıklandı
Denizli Oto Ekspertiz