"Ben kimseyi öldürmedim demişti"! Kemal Polat'a 2 kez ağırlaştırılmış müebbet Cezası verildi! | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Güncel

“Ben kimseyi öldürmedim demişti”! Kemal Polat’a 2 kez ağırlaştırılmış müebbet Cezası verildi!

Lice’de 3 yıl önce evine giderken kadın kılığına girip başörtüsü takan Kemal Polat tarafından şehit edilen 4 çocuk babası AK Parti Gençlik Kolları Başkanı Orhan Mercan suikastıyla ilgili davaya Ağır Ceza Mahkemesinde devam edildi.

Duruşmada hazır edilen terörist Polat, Kürtçe yazılı savunmasını mahkemeye verdi. Sanık, savunmasını da Kürtçe tercüman aracılığıyla yaptı.

Terörist Polat, kahvede otururken gözaltına alındığını, evindeki aramada ele geçen annesi ve yengesine ait kıyafetlerde kendisine ait DNA profilinin çıkmasının normal olduğunu belirterek, “Ben kimseyi öldürmedim” iddiasında bulundu.

KADIN PARDÖSÜSÜ VE TÜRBANLA GERÇEKLEŞTİRDİ 

Mahkeme, Molla Mahallesi 6. sokak üzerinde gerçekleşen suikast sonrası olay yerine giden güvenlik güçlerinin Orhan Mercan’ın cansız bedeniyle karşılaştığını, otopsi raporuna göre kafa ve vücudunda 12 mermi giriş ve çıkış deliği bulunduğu, beyin doku harabiyeti, kafatası kırığı ve çoklu iç dış kanama sonucu hayatını kaybettiğine dikkat çekti. Mahkeme, sanık teröristi kaçarken gören ve teşhis eden gizli tanık ifadelerinin evinde ele geçen kadın kıyafetleriyle bire bir uyumlu olduğunu ifade etti. Gizli tanık, terörist Kemal Polat’ı kaçarken koyu renkli uzun kadın pardösüsü, başında da yüzünü örtecek şekilde siyah renkli türban olduğunu, 11. sokaktan gelip 9. sokak istikametine kaçarken Orhan Mercan’ın öldürüldüğü sokağa yakın yerde gördüğünü söyledi. 

GİZLİ TANIK İFADESİ EVİNDEKİ KIYAFETLERLE BİRE BİR UYUMLU 

Terörist Polat’ın evindeki aramada gizli tanığın anlatımlarıyla bire bir uyumlu uzun bir kadın pardösüsü ile kadın hırkasının ele geçirildiği ve kıyafetler üzerinde yapılan Kriminal incelemede sanığa ait DNA örnekleri ve antimon elementi içeren ateşli silah atış artıkları bulunduğuna işaret edildi. Mahkeme, sanığın kadın kıyafetleri giyinerek suikastı gerçekleştirdiğine kanaat getirdi. 

PKK’NIN SİNSİ TAKTİĞİ TUTMADI 

Hain suikastın ardından Lice kırsalındaki teröristler kendi aralarında şifresiz bir şekilde Orhan Mercan’ın örgütün kadın yapılanmasındaki teröristler tarafından öldürüldüğü anonsunu yaparak alçak suikastı üstlendi. Terör örgütü suikastı üstlenirken de, olayın faili Kemal Polat’ı korumak ve failin bulunması için hedef saptırmak amacıyla saldırının kadın teröristler tarafından gerçekleştirildiğini dair kendi aralarında görüşmeler yaptı.

Telsizlerin istihbarat birimlerince takip edildiğini bildikleri için suikastı kadın kıyafetiyle gerçekleştiren terörist Kemal Polat’ı kurtarmak için bu taktikleri toplanan delillerle çürütülmüş oldu. Hain suikastın ardından Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak da Diyarbakır ziyareti sırasında Mercan ailesini ziyaret ederek başsağlığı dileğinde bulunmuştu. (sABAH) Mahkeme sanığın yakalandıktan sonraki tüm aşamalardaki savunmalarının çelişkili olduğunu, suikast sonrasında terör örgütünün telsiz kestirmelerinde saldırının terör örgütünün kadın yapılanması tarafından gerçekleştirildiği biçiminde olayı üstlendiklerini kaydetti. 

ÖRGÜT BAYRAĞI ÖNÜNDE FOTOĞRAFLARI ÇIKTI 

Sanığın Lice kırsalında silahlı ve ideolojik eğitim aldıktan sonra Lice’ye gelerek üst düzey terör örgütü yöneticilerinden aldığı talimatla Orhan Mercan suikastını gerçekleştirdiğine oy birliğiyle kanaat getirdi. Mahkeme, yargılama aşamasında öldürülen terör örgütünün sözde Orta saha halkla ilişkiler ve şehir eylemlerini organize eden bölge sorumlusu Azat Farkin kod adlı Nevzat Gündüz’ün üzerinde ele geçen dijital dokümanlarda sanık Kemal Polat’ın terör örgütünün sözde bayrağı önünde örgüt kıyafetleriyle çekilmiş fotoğraflarının ele geçirildiğine dikkat çekildi. 

Mahkeme sanığı bu nedenle “Ülke birliğini ve bütünlüğünü bozmak, terör örgütü adına tasarlayarak kasten adam öldürmek” suçlarından 2 kez ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırdı. Sanığın cezasında hiçbir indirim uygulanmadı. Sanık Kemal Polat, kararı yüzüne karşı okuyan mahkeme heyetine, terör örgütü lehine sloganlar atarak duruşma salonunda taşkınlık çıkarınca jandarma görevlileri tarafından dışarı çıkarıldı.