Bilim Kurulu toplantısı sonrası konuşan Bakan Koca'dan önemli açıklamalar! | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Sağlık

Bilim Kurulu toplantısı sonrası konuşan Bakan Koca’dan önemli açıklamalar!

Bilim Kurulu toplantısı sonrası konuşan Bakan Koca’dan önemli açıklamalar!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu üyeleri ile saat 10 kasım 17.00’da bir toplantı düzenledi.

Düzenlenen toplantının ana gündem maddesini İngiltere’de ortaya çıkan mutasyon virüs oluştururken, aşılama çalışmalarıyla ilgili de yeni kararların alındığı öğrenildi. Türkiye’nin bir çok ilinde görülen mutasyonlu virüsün koronavirüsün kısıtlamalara etkisinin olup olmayacağı hakkında değerlendirmelerde bulunan Kurul, yeni tedbirleri de gözden geçirdiler.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, toplantı sonrası yaptığı konuşmasında aşı programlarının yeniden ele alındığını ve yakın gelecekte hayat planlamalarının hayata geçirileceğini söyledi Söz konusu planlamalarla birlikte iş yerlerinin ne zaman açılacağı ve öğrencilerin ne zaman okullarına kavuşacaklarının öğrenilebileceğini ifade eden Bakan Koca, Pazartesi günü itibari ile il bazında 1 haftalık vaka sayılarının ortalamalarının canlı olarak yayınlanacağını belirterek bu sayede il hıfzıssıhha kurullarının bölgesel olarak karar alabileceklerini kaydetti.

AŞILAMALARDA İKİNCİ DOZ YARIN BAŞLIYOR

28 gün önce başlatılan aşı uygulamalarında bugüne kadar 2 milyon 800 bin aşkın kişinin ilk doz aşılarının yapıldığını söyleyen Bakan Koca, yarından itibaren de ilk aşılama yapılan grubun ikinci doz aşılarının başlayacağını belirtti. Yarından itibaren ayrıca 70 yaş üzeri vatandaşların, Cuma gününden itibaren de 65 yaş ve üzeri vatandaşların aşılarının sisteme tanımlanacağını aktaran Bakan Fahrettin Koca, Kamu hizmetlerinde kritik grupların hizmet alanlarını aksatmamaları için ve toplumsal mobilizasyona destek vermek amaçlı hafta sonu itibarı ile başta kabine olmak üzere tüm devlet üst yöneticilerinin aşılama uygulamalarına katılmalarını istedi.

Yerli aşı projelerinin ise sıkı takip altında olduğunun ve şu ana kadar 17 aşı adayı olduğunu ifade eden Bakan Koca, bugün faz 2 için gönüllüler üzerinde aşılanmaların başladığını söyledi.

KISITLAMALAR KALKACAK MI?

Bilim Kurulu üyelerinin tavsiyeleri ile vaka seyirlerinin takip edileceği ve mutasyona uğramış virüsün ortaya çıkardığı tehlikelerden dolayı uygulanan tedbirlere daha dikkatli bir şekilde uyulması gerektiğini vurgulayan Bakan Koca, istenilen düşüşün yakalandığı takdirde kısıtlama ve tedbirlerin hafifletilmesini tekrar değerlendirmeye alacaklarını belirtti.

Bilim Kurulu toplantısı sonrası konuşan Bakan Koca’dan önemli açıklamalar!
Denizli Oto Ekspertiz