Binalara kaçak kat çıkmanın önüne geçiliyor | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Emlak

Binalara kaçak kat çıkmanın önüne geçiliyor

Binalara kaçak kat çıkmanın önüne geçiliyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Türkiye genelinde riskli yapılara yönelik sürdürdüğü çalışmalar tüm hızıyla sürerken bir yandan da kaçak yapılaşmayla mücadele adına önemli çalışmalar yürütülüyor.

Bakanlığın hayata geçirmeye hazırlandığı Bina Kimlik Sistemi (BKS) ile tüm binalar belirli aralıklarla denetlenecek. Böylelikle bodrumu kata çevirme, ilave kat çıkılması, kolon kesilmesi gibi aykırılıkların önüne geçilecek.

AA’nın aktardığı habere göre, TBMM Depremlere Karşı Alınabilecek Önlemleri Araştırma Komisyonu’ndaki sunumunda BKS uygulamasından da bahseden Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 2021 yılının ikinci yarısından itibaren BKS ile tamamlanan her yapıya sertifika niteliğinde QR kodu ve elektronik etiket verileceğini duyurdu.

BİNALARIN TEKNİK BİLGİLERİ OLUŞTURULACAK

BKS’nin detaylarını aktaran Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Bina Kimlik Sistemi (BKS) ile tamamlanan her yapıya sertifika niteliğinde QR kodu ve elektronik etiket verilecek. Teknolojik bir levha halinde binaya monte edilecek sertifika sayesinde o binanın teknik bilgilerine rahatlıkla ulaşılabilecek. Bina Kimlik Sistemine dâhil olan binalarda yapı denetimi daha kolay gerçekleştirilecek. Binada izinsiz yapılmak istenen değişiklikler engellenecek ve bu sayede mimari kirliliğin önüne geçilmiş olacak. Binaya yerleştirilecek elektronik etiket sayesinde bina bilgilerine 50 metre mesafeden dahi ulaşılabilecek. Böylece yangın ve deprem gibi afet anlarında bina kat planları, yapının genel verileri ve yapıda ikamet eden vatandaş bilgilerine çok kısa sürede erişilebilecek” diye konuştu.

Bu sistem ile binalarda kullanılan malzeme bilgilerinin depolanarak inşaat sektörünün faydalanabileceği bir bilgi havuzu oluşturulmasını da hedeflediklerinden bahseden Bakan Kurum, “Bu sayede binayı satın alacak ya da kiralayacak vatandaşların önceden bina hakkında genel bilgilere erişmesi sağlanmış olacak. Bu yılın sonuna kadar 100 bin binanın bu sisteme geçmesini sağlayacağız. Bina kimlik sistemi hem depremle mücadele de önemli bir kilometre taşı olacak hem de yurt içinde ve yurt dışında gayrimenkul sektörümüze olan güveni tazeleyecek, ülkemize katma değer sağlayan yenilikçi bir ürün olacaktır. Nisan ayı içerisinde; bakanlıklarımız, özel sektörümüz ve yerel yönetimlerimizle birlikte, deprem dönüşümü ile ilgili çok kıymetli olan bu projemizi milletimizle paylaşacağız” ifadelerini kullandı.

Binalara kaçak kat çıkmanın önüne geçiliyor