Binaların yıkılma şartlarına ilişkin düzenleme yapıldı.Yeni dönem 2022'de başlıyor | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Güncelİnşaat

Binaların yıkılma şartlarına ilişkin düzenleme yapıldı.Yeni dönem 2022’de başlıyor

Binaların yıkılma şartlarına ilişkin düzenleme yapıldı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, bina yıkımlarında yaşanan kazaların önüne geçmek adına bir düzenleme yaptı. Özellikle ülke genelinde hız kazanan kentsel dönüşüm çalışmalarıyla bina yıkımları artmış, bazı şehirlerde yıkım esnasında yaşanan kazalardan sonra çevreye zarar doğmuştu.

Yaşanan bu gelişmelerden sonra Bakanlık harekete geçti ve binaların yıkılma şartlarına ilişkin düzenlemeleri içeren bir yönetmeliği hayata geçirdi.

Resmi Gazete’de yayımlanarak resmen yürürlüğe giren söz konusu yönetmelik ile yıkım faaliyetlerinin temelini insan sağlığı, can ve mal güvenliği ile çevreyi koruma esas alınacak.

TEMMUZ 2022’DE BAŞLIYOR

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan yönetmeliğin ilk olarak 2022 yılının başında yürürlüğe girmesi planlanıyordu. Ancak 6 aylık gecikme ile bu süre Temmuz ayına çekildi. ‘Binaların Yıkılması Hakkında Yönetmelik’, 1 Temmuz 2022 tarihinde yürürlüğe girecek.

YENİ DÖNEMDE NELER OLACAK?

Bina yıkımları için hayata geçirilen yeni yönetmelik ile yüksekliği 21.5 metreden büyük binalarda fenni mesuliyet inşaat mühendisi tarafından üstlenilecek. Yapıların kısmen veya planlı şekilde yıkım işlemleri için ilgili idareler tarafından yıkım ruhsatı düzenlenecek.

Ayrıca patlayıcılarla gerçekleştirilen yıkımlar ile ikiden fazla bodrum kata sahip her türlü binanın yıkımında fenni mesuliyetin üstlenilmesi şart koşuldu.

Yeni yönetmelik ile binaların, ‘Yapı Müteahhitlerinin Sınıflandırılması ve Kayıtlarının Tutulması Hakkında Yönetmeliğe’ göre yetki belge numarası almış ve uygun sınıfta yeterliği bulunan, bir müteahhidin sorumluluğu altında yıkılması gerektiği kararlaştırıldı.

Binaların yıkılma şartlarına ilişkin düzenleme yapıldı