BioNTech'in kurucusu Uğur Şahin'den flaş koronavirüs açıklaması! | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
DünyaSağlık

BioNTech’in kurucusu Uğur Şahin’den flaş koronavirüs açıklaması!

BioNTech’in kurucusu Uğur Şahin’den flaş koronavirüs açıklaması!

Yeni tip koronavirüs salgınına karşı aşı geliştirme çalışması yaparak tüm dünyanın gündemine oturan BioNTech’in kurucu ortağı Prof. Dr. Uğur Şahin, ‘Salgını Yenmede Uluslararası İşbirliği’ konferansına video konferans yöntemiyle katıldı.

Burada virüs süreci ve aşı çalışmaları hakkında bilgiler veren Şahin, dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Dünya Bankası’nın ekonomisti olarak görevli Sibel Kulaksız’ın moderatörlüğünde yapılan video konferans etkinliğinde konuşan Prof. Dr. Uğur Şahin, mevcut ve gelecek dönemdeki salgınlara karşı da mücadele eden uluslararası kuruluşlarla özel sektör yetkililerinin küresel çabalarına karşılık daha iyi bir destek sağlanması için nasıl iş birliği yapılacağına dair görüşlerini sundu.

Prof. Dr. Şahin, burada yaptığı konuşmasında, BioNTech’ğin ilk kanser için kullanılan immünoterapi tedavisinin geliştirilmesi amacıyla kurulduğunu söyleyerek geçtiğimiz yılın Ocak ayında koronavirüs salgının çıkmasıyla birlikte çalışmalarını bu yönde yapmaya başladıklarını ifade etti.

Koronavirüs salgınına karşı aşı geliştirme projelerine başladıklarını ve ilk projeye başladıklarında ellerinde sadece bilimsel ve teknolojik yeterlilik olduğunu aktaran Şahin, bu çalışmalarla birlikte sonuç olarak ellerinde şimdilerde etki gösteren bir aşıları olduğunu söyledi. Üretimleri hızla devam eden aşının 10 milyondan fazla insana tedarik edildiğini fakat daha başarmaları gereken çok işleri olduğunu söyleyen Prof. Dr. Şahin, konuşmasında aşının temini için sadece ekonomik olarak gelişmiş ülkelere değil de gelişmekte olan ülkelere de ulaştırmada emin olmak istediklerini belirtti.

Tüm ülkelerle işbirliklerin ne kadar önem teşkil ettiğini söyleyen Prof. Dr. Şahin, koronavirüsün 2021 ve 2022 yıllarında geçemeyeceğini ve virüsün gelecek 10 yıl içinde bir zorluk oluşturabileceğini ifade etti.

BioNTech’in kurucusu Uğur Şahin’den flaş koronavirüs açıklaması!
Denizli Oto Ekspertiz