Bir süreliğine durdurulan Yüksek Hızlı Tren seferleri tekrar başlıyor! | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Güncel

Bir süreliğine durdurulan Yüksek Hızlı Tren seferleri tekrar başlıyor!

Açıklamayı yapan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, salgınla mücadele sürecinde Marmaray ve Başkentray gibi şehir içi hatların durdurulmadığını hatırlatarak “Normalleşme sürecinde YHT’ler 28 Mayıs’tan itibaren Ankara-İstanbul, Ankara-Eskişehir, Ankara- Konya, Konya-İstanbul hatlarında günde toplam 16 sefer yapacak.

YHT biletlerinin satışına Ramazan Bayramı’nın ikinci günü başlanacak. Ancak tren biletleri öncelikle temassız olarak mobil uygulama/internet sitesinden ya da gişelerden satın alınabilecek. Çağrı merkezi ve acentelerden bilet satışı yapılmayacak. Bilet satış işlemleri yolcuların Kovid-19 ile ilgili durumlarını tetkik etmek amacıyla Sağlık Bakanlığı bilişim sistemleri veri tabanı üzerinden HES (Hayat Eve Sığar) koduyla gerçekleştirilecek. Sağlık otoritelerinin seyahat engeli koyduğu veya HES kodu alamayan kişilere bilet satışı yapılmayacak.” dedi.

Adil Karaismailoğlu

Sosyal mesafe kuralı uygulanacak

YHT seferlerinde sosyal mesafe kurallarına ve izolasyona dikkat edileceğinin altını çizen Karaismailoğlu, demir yollarında ilk olarak tren içinde sosyal mesafeye uygun tedbirler alınacağını, yolcu tren bilet satışlarında da sosyal mesafeye uygun yüzde 50 kapasite oranında ve koltuk atlayarak çapraz düzendebilet satışı yapılacağını söyledi.