Birçok şehrin kiralık konut piyasası 40'lara kadar arttı! | intHaber.com
EmlakGüncel

Birçok şehrin kiralık konut piyasası 40’lara kadar arttı!

Birçok şehrin kiralık konut piyasası 40'lara kadar arttı!
Türkiye genelinde satılık konut fiyatları kadar kiralık konut fiyatları da son bir yıldır artış ivmesi gösteriyor.

Bunun yanı sıra üniversitelerin Eylül-Ekim aylarında yeniden açılmaya hazırlanması, özellikle büyük şehirlerde kiralık konut bulmayı zorlaştırdı.

Kiralık konutlara olan talep beraberinde fiyat artışlarını da getirdi. Büyükşehirlerde kiraların, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 30 ile yüzde 40 oranında artış gösterdiği belirtildi.

ÜNİVERSİTELER HAREKETLİLİK KAZANDIRDI

Kiralık konut piyasası hakkında değerlendirmelerde bulunan Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) Başkanı Hakan Akdoğan, YKS sonuçlarının 4 Ağustos tarihinde açıklanmasıyla gayrimenkul piyasasının hareketlendiğini belirterek, “2020 yılı ikinci çeyreği üniversite öğrencilerinin, korona nedeniyle evlerini boşalttıkları hatta bu evlere dönemedikleri bir yıl olmuştu. Gelecek aydan itibaren ise tekrar bir ev bulma telaşı başlayacak. Tercih sonuçlarını tahmin edenler ve yerleşmesini garanti gören kişiler son bir aydır ev arayışındalar. Gelecek ay bunun etkileri daha da artacak” diye konuştu.

İSTANBUL’DA YÜZDE 36’LIK ARTIŞ

Konut kiralarının son bir yılda ülke genelinde ortalama olarak yüzde 20 seviyesinde, büyükşehirlerde ise yüzde 30 – 40 seviyesinde arttığını belirten TÜGEM Başkanı Hakan Akdoğan, “Şimdilik Kütahya, Edirne, Eskişehir gibi bazı sınırlı iller için kiraların pek artış göstermediğini söyleyebiliriz. Ama diğer şehirlerde kiralar öğrencileri yoracak seviyede. Son bir yılda İstanbul’da yüzde 36, Ankara’da yüzde 23, Çanakkale’de yüzde 20, Bursa’da yüzde 18, İzmir’de yüzde 22, Eskişehir’de yüzde 8 seviyesinde artış gösterdi. Örneğin İstanbul’da pandemiden önce 1000 TL kira veren bir öğrencinin eylülden sonra 1400-1500 TL vermesi gerekecek. Özellikle İstanbul’da Şişli, Beşiktaş, Kadıköy gibi ilçelerde bu artışlar daha fazla” ifadelerini kullandı.

Birçok şehrin kiralık konut piyasası 40'lara kadar arttı!