Bu ay içerisinde konut yatırımı yapmak isteyenler, konut kredisi faizlerinde düşüş bekliyor | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Emlak

Bu ay içerisinde konut yatırımı yapmak isteyenler, konut kredisi faizlerinde düşüş bekliyor

Bu ay içerisinde konut yatırımı yapmak isteyenler, konut kredisi faizlerinde düşüş bekliyor

Kasım ayını sert faiz artışlarıyla geçiren konut kredilerinde artış ivmesi devam ediyor. İnşaat sektörü, konut kredilerinde yeni faiz indirimleri beklerken bunun yakın dönem içerisinde gerçekleşmesi pek olası görünmüyor.

Merkez Bankası’nın Aralık ayı Para Politikaları Toplantısı 24 Aralık’ta yapılacak. Bu toplantıda politika faizlerinde indirim öngörülmüyor. Kasım ayı toplantısında politika faizlerinde 475 baz puan artış yapılmış, bu gelişmeden sonra konut kredilerinde sert artışlar görülmüştü.

Aralık ayı içerisinde konut yatırım yapmak isteyen yatırımcılar, konut kredilerinde artan maliyetten şikayet duyuyor. Bu dönemde hem özel bankaların hem de kamu bankaların sunduğu konut kredilerinde yüksek faiz oranları dikkat çekiyor.

ARALIK AYI GÜNCEL KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARI

Haziran ve Temmuz aylarında tarihin en düşük maliyetli konut kredisi kampanyasını sunan kamu bankalarında bu dönemden sonra faizler yüzde 1’in üstüne çıktı. Aralık ayında Ziraat Bankası’nın güncel konut kredisi faiz oranı yüzde 1.65 olarak görülüyor. Ziraat Bankası’nda sıfır konutlar için yüzde 1.25 faiz oranı, emekliler için yüzde 1.45 faiz oranından konut kredisi sunuluyor. Diğer kamu bankaları olan VakıfBank’ta kampanyalı konut kredilerinin faiz oranı yüzde 1.49 olurken HalkBank’ta yüzde 1.52 faiz oranından konut kredisi sunuluyor.

Özel bankalar arasında Akbank’ta 120 ay vadeli konut kredisinde yüzde 1.25 faiz oranı uygulandığı görülüyor. TEB’te yüzde 1.37 faiz oranından konut kredisi sunulurken İş Bankası’nda yüzde 1.35 faiz oranlı konut kredisi bulunuyor.

ICBC Bank’ta 120 ay vadeli konut kredilerinde yüzde 1.28 faiz oranı, ING Bank’ta ise yüzde 1.29 faiz oranı uygulanıyor.