Bu ay kiralarda uygulanacak maksimum artış değeri belli oldu | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Emlak

Bu ay kiralarda uygulanacak maksimum artış değeri belli oldu

Bu ay kiralarda uygulanacak maksimum artış değeri belli oldu
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından bir önceki aya ait enflasyon rakamları açıklandı. Böylelikle Eylül 2021 kira artış oranı da belli oldu.

Bu ay içerisinde kira sözleşmesi sona erip yeni sözleşme yapacak mülk sahipleri, açıklanan bu oranın üzerinde artışa gidemeyecek.

Kira artışlarında geçmişte yapılan yüksek zamların önüne geçmek adına bazı yasal düzenlemeler yapılmıştı. Kira artış oranı önceleri açıklanan enflasyon rakamı üzerinden belli olurken 2019 yılının ilk ayından itibaren kira artış oranının hesaplanmasında değişikliğe gidildi. Buna göre, Yeni Ekonomik Paketi’ne gereğince kira artış oranı hesaplamasında üst sınır olarak Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) oranı ele alınacak. Daha önceleri kira artışları, Kira artışları Borçlar Kanunu’nun 344. Maddesi gereğince açıklanan Yİ-ÜFE oranı ele alınarak yapılıyordu. Her ayın başında açıklanan Yİ-ÜFE artışı, genellikle TÜFE artışının altında görülüyordu.

EYLÜL 2021 KİRA ARTIŞ ORANI NE OLDU?

TÜİK tarafından açıklanan verilere göre, Eylül 2021 kira artış oranı yüzde 15.78 oldu. Bu ayki kira zamlarında bu oranın üzerine çıkılamayacak.

TÜFE’de (2003=100) 2021 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 1.12, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 11.65, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 19.25 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 15.78 artış gerçekleşti.

ÖRNEK KİRA ARTIŞ HESAPLAMASI

Eylül 2021 kira artış oranıyla örnek kira artış hesaplaması şu şekilde yapılabilir:

Kira bedeli: 1 bin TL
Zam oranı: Yüzde 15.78
Zam yapılacak tutar: 157 TL
Zamlı yeni kira bedeli: 1 bin 157 TL

Bu ay kiralarda uygulanacak maksimum artış değeri belli oldu