Bu ay kiralarda uygulanacak üst zam oranı belli oldu | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
EkonomiEmlakGüncel

Bu ay kiralarda uygulanacak üst zam oranı belli oldu

Bu ay kiralarda uygulanacak üst zam oranı belli oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından geçtiğimiz aya ait enflasyon rakamları bugün açıklandı. Böylelikle Kasım 2021 kira artış oranı da belli oldu.

Geçmiş dönemlerde görülen yüksek oranlı kira artışlarının önüne geçmek adına bazı yasal düzenlemeler yapılmıştı. Geçtiğimiz yıla kadar kira artış oranı açıklanan enflasyon rakamı üzerinden belli olurken yılın ilk ayından itibaren kira artış oranının hesaplanmasında değişikliğe gidildi. Buna göre, Yeni Ekonomik Paketi’ne gereğince kira artış oranı hesaplamasında üst sınır olarak Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) oranı ele alınacak. Daha önceleri kira artışları, Kira artışları Borçlar Kanunu’nun 344. Maddesi gereğince açıklanan Yİ-ÜFE oranı ele alınarak yapılıyordu. Her ayın başında açıklanan Yİ-ÜFE artışı, genellikle TÜFE artışının altında görülüyordu.

KASIM 2021 KİRA ARTIŞ ORANI NE KADAR OLDU?

TÜİK tarafından açıklanan verilere göre, Kasım 2021 kira artış oranı 17.09 oldu. Bu ay içerisinde kira sözleşmesi sona erip yeni sözleşme yapacak mülk sahipleri, açıklanan bu oranın üzerinde kira zammı yapamayacak.

TÜFE’de (2003=100) 2021 yılı Ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 2.39, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 15.75, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 19,89 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 17.09 oranında artış gerçekleşti.

ÖRNEK KİRA ARTIŞ HESAPLAMASI

Kasım 2021 kira artış oranıyla örnek kira artış hesaplaması şu şekilde yapılabilir:

Kira Bedeli: 1 bin TL
Kira Artış Oranı: 17.09
Zam Bedeli: 170 TL
Yeni Kira Bedeli: 1 bin 170 TL

Bu ay kiralarda uygulanacak üst zam oranı belli oldu.
Denizli Oto Ekspertiz