Bu ay kiralarda uygulanacak zam oranı belli oldu. İşte Aralık 2021 kira artış oranı | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
EkonomiEmlak

Bu ay kiralarda uygulanacak zam oranı belli oldu. İşte Aralık 2021 kira artış oranı

Bu ay kiralarda uygulanacak zam oranı belli oldu. İşte Aralık 2021 kira artış oranı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından geçtiğimiz aya ait enflasyon rakamları açıklandı. Böylelikle Aralık 2021 dönemi kira artış oranı da belli oldu. Bu ay kira sözleşmesi sona erip yeni sözleşme yapacak mülk sahipleri, açıklanan bu oranın üzerinde artışa gidemeyecek.

Kira artışlarında geçmişte uygulanan fahiş zamların önüne geçmek adına birtakım yasal düzenlemeler yapılmıştı. Önceleri kira artış oranı açıklanan enflasyon rakamı üzerinden belli olurken yılın ilk ayından itibaren kira artış oranının hesaplanmasında değişikliğe gidildi. Buna göre, Yeni Ekonomik Paketi’ne gereğince kira artış oranı hesaplamasında üst sınır olarak Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) oranı ele alınacak. Daha önceleri kira artışları, Kira artışları Borçlar Kanunu’nun 344. Maddesi gereğince açıklanan Yİ-ÜFE oranı ele alınarak yapılıyordu. Her ayın başında açıklanan Yİ-ÜFE artışı, genellikle TÜFE artışının altında görülüyordu.

ARALIK 2021 KİRA ARTIŞ ORANI NE OLDU?

TÜİK tarafından açıklanan rakamlara göre, Aralık 2021 kira artış oranı yüzde 17.71 oldu. Aralık ayında bu oranın üstünde zam yapılamayacak.

TÜFE’de (2003=100) 2021 Kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 3.51, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 19.82, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 21.31 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 17.71 oranında artış gerçekleşti.

ÖRNEK KİRA ARTIŞ HESAPLAMASI

Aralık 2021 dönemi kira artış oranına göre örnek kira artış hesaplaması şu şekilde yapılabilir:

Kira bedeli: 1 bin TL
Zam oranı: Yüzde 17.71
Zam yapılacak tutar: 177 TL
Zamlı yeni kira bedeli: 1 bin 177 TL

Bu ay kiralarda uygulanacak zam oranı belli oldu. İşte Aralık 2021 kira artış oranı
Denizli Oto Ekspertiz